Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Od prvej úspešnej transplantácie srdca v SR uplynulo 19 rokov

Srdce_transp.jpg
Foto: Pixabay.com

Národný ústav srdcových a cievnych chorôb (NÚSCH), a. s., Bratislava si pripomína už 19. výročie prvej úspešnej transplantácie srdca v NÚSCH, a.s. a v novodobých dejinách samostatnej Slovenskej republiky.

Ako informovala hovorkyňa NÚSCH Dobroslava Krajačičová, systematický program transplantácie srdca na Slovensku založil Juraj Fabián v roku 1998 v Bratislave, kedy pod jeho vedením vznikla pracovná skupina „Transplantácia srdca“.

V noci z 20. na 21. marca 1998 chirurgický tím transplantoval srdce vtedy 58-ročnému príjemcovi. Pacient Štefan Petrík žil s transplantovaným srdcom 9,5 roka, pričom zomrel nie na srdcové ochorenie.

Prvú transplantáciu srdca u nás vykonal lekársky tím pod vedením Viliama Fischera.

Počet transplantácií rastie

Transplantácia srdca predstavuje štandardnú liečebnú metódu inak neriešiteľného chronického zlyhávania srdca. Počet pacientov, ktorí by takúto liečbu potrebovali, sa neustále zvyšuje, čo je celosvetový trend.

K 31. decembru 2016 bolo v NÚSCH, a.s. od otvorenia programu v roku 1998 realizovaných 279 transplantácií srdca (HTx). Celkovo je (bolo) v starostlivosti Oddelenia zlyhávania a transplantácie srdca (OZaT) 339 pacientov. Z nich k  31. decembru 2016 žilo 221.

K tomuto dátumu bolo na čakacej listine 45 pacientov. Počas roka 2016 bolo ohlásených 32 potenciálnych darcov (v roku 2015 ich bolo 43).

NÚSCH je jediné pracovisko na Slovensku, kde sa vykonávajú transplantácie srdca.

Prvý pokus bol v roku 1968

Historicky prvú transplantáciu srdca na svete uskutočnil Christian Netling Barnard 3. decembra 1967 v Kapskom meste. Zákroku sa podrobil 55-ročný muž s ťažkým poškodením a globálnym zlyhávaním myokardu.

Skupina lekárov II. chirurgickej Kliniky Lekárskej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave pod vedením akademika Šišku vykonala prvú, no neúspešnú transplantáciu srdca v bývalom Československu, a to 9. júla 1968.

Podľa dostupných údajov to bola 25. transplantácia srdca na svete vôbec. Pacientka však zomrela po šiestich hodinách, aj keď v tom čase to nebolo nič neobvyklé. Podobne skončilo aj úsilie väčšiny transplantačných tímov na celom svete.

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
Dátum 20. marca 2017 9:00Zdroj vZdravotnictve.sk

Odporúčame

Rozumiem

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...