Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Alan Suchánek
Alan Suchánek SITA / Marko Erd
16. mája 2016 12:43 Zdravotníctvo od vZdravotnictve.skSITA

Prvé kroky Druckera sú dobré, myslí si Suchánek

„Vždy je ambíciou dostať pacienta na prvé miesto. Myslím si, že pacienti pociťujú rozpor s tým, s akými službami sa stretávajú v iných sektoroch a keď prichádzajú do zdravotníctva napriek tomu, že na Slovensku sú aj špičkové zariadenia. Preto musíme preukázať, že aj bezprostredný vzťah so zdravotníctvom sa zlepšuje,“ uviedol minister zdravotníctva Tomáš Drucker (nominant Smeru-SD) v diskusnej relácii RTVS O 5 minút 12.

Podľa podpredsedu Výboru NR SR pre zdravotníctvo Alana Suchánka (OĽaNO-NOVA) musí dobré zdravotníctvo slúžiť pacientovi, ale na druhej strane musí byť spokojný aj pracovník v zdravotníctve. Ak medzi tým nebude rovnováha, ani pacient nebude spokojný, myslí si Suchánek.

Za problém zdravotníctva označil napríklad duplicitné vyšetrenia.

Pokiaľ ide o riešenie problémov v zdravotníctve, Drucker chce spolupracovať s ostatnými partnermi – rôznymi asociáciami či komorami, aby dospeli k odbornej celospoločenskej zhode.

O spôsobe oddlženia diskutujú

V relácii sa minister a poslanec rozprávali napríklad aj o oddlžovaní nemocníc. Podľa Suchánka sa to na Slovensku udialo už viackrát, niekedy však pod iným menom. V tejto súvislosti spomenul „komplex problémov“ – zle nastavené ceny, neefektívnosť, korupciu či ziskové sektory, ktoré sú v súkromných rukách ako napríklad laboratóriá.

Podľa Druckera dlh nestúpa až tak zásadným spôsobom v zmysle, že by sa menila rýchlosť zadlžovania. Upozornil ale, že aj keď sa teraz oddlžia nemocnice, neznamená to, že niektorí poskytovatelia prestanú tvoriť dlh.

„Diskutujeme o tom, ako to realizovať. Treba si na to nechať trochu času, s ministerstvom financií potrebujeme vyriešiť technické veci,“ povedal Drucker.

DRG nie je všeliek

Témou relácie bol aj systém DRG. Podľa ministra je tento systém potrebný, ale „nie je to všeliek“ na všetky problémy zdravotníctva. Tento systém je podľa neho pripravený, s jeho implementáciou chcú začať od januára budúceho roka, zavádzať ho však budú niekoľko rokov.

„Chceme, aby bol súčasťou úhrad zdravotných poisťovní tak, aby sme ich motivovali vykazovať čo najpresnejšie údaje,“ priblížil svoju predstavu minister.

Drucker sa vyjadril aj k otázke zmeny riaditeľov nemocníc. „Nie je to otázka, na ktorú sa dá odpovedať staticky. Vidím, že asi k tomu dôjde, ale nebudem ich meniť pre nejakú výzvu. Sú veci, ktoré sú problémové aj z minulosti, pozeráme sa na to. Chcem zvyšovať mieru dôvery a to sa dá len vtedy, ak ľudia budú vidieť odpovede na otázky, ktoré kladú,“ povedal šéf rezortu zdravotníctva.

Suchánek tiež vyzval aj na väčší priestor pre tému prevencie. Uviedol, že od revolúcie všetci ministri zdravotníctva robili chyby, tie sa naakumovali do takej miery, že aj premiér Fico musel uznať, že zdravotníctvo je v kríze.

„Som rád, že aspoň rezort zdravotníctva riadi manažér, že je to odpolitizované. Vidno, že mu na tom záleží a chce s tým niečo urobiť,“ povedal Suchánek na Druckerovu adresu.

Zároveň prisľúbil, že ako opozícia nebudú len vykrikovať, ale aj pomáhať. „Kto robí, robí aj chyby, ale tie prvé kroky sú ozaj dobré,“ myslí si poslanec za OĽaNO-NOVA.

Podľa Suchánka je zdravotníctvo nielen o príkazoch, zákazoch a nariadeniach, ale aj o ľuďoch. „Treba nájsť dobrých ľudí, nedá sa všetko len nariadeniami a príkazmi,“ myslí si Suchánek. To, že je problém nájsť ľudí, ktorí sú ochotní pracovať v štátnej správe a majú dostatok skúseností, priznal aj minister.

Tagy

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Rozumiem

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies

X