Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Esenpe_07.jpg
Peter Visolajský Foto: SITA / Ján Slovák
3. decembra 2015 15:08 Zdravotníctvo od vZdravotnictve.skSITA

Protikorupčná iniciatíva LOZ bude na novom portáli

V súčasnosti je podľa predsedu Lekárskeho odborového združenia Petra Visolajského na zozname lekárov, ktorí sa k tejto iniciatíve prihlásili, približne 10 percent zo všetkých nemocničných lekárov. 

Protikorupčná iniciatíva Lekárskeho odborového združenia s názvom „Ďakujem, úplatky neberiem“ bude pokračovať na portáli navstevalekara.sk. Na štvrtkovej tlačovej besede to uviedol predseda LOZ Peter Visolajský. „Veríme, že spolupráca s týmto portálom bude úspešnejšia a k našej iniciatíve sa prihlási ešte viac lekárov,“ povedal.

V súčasnosti je podľa neho na zozname lekárov, ktorí sa k tejto iniciatíve prihlásili, približne 10 percent zo všetkých nemocničných lekárov. „Veríme, že tento počet zvýšime a budeme na tom pracovať,“ povedal Visolajský. Vyzval všetkých lekárov, nielen nemocničných, aby cez túto iniciatívu verejne deklarovali, že patria k tým, ktorí úplatky neberú. 

Šéf LOZ poukázal na to, že iniciatívu, ktorá vznikla pred tromi rokmi, ocenila ešte v roku 2013 aj Európska komisia vo svojej štúdii ku korupcii o zdravotných systémoch Európskej únie.

Upozornil pritom na podľa neho neprofesionálne prieskumy, podľa ktorých 75 % pacientov dáva úplatok a 20 % z nich sa stretlo s tým, že by lekár úplatok pýtal. „Tieto pochybné, ale aj neprofesionálne prieskumy hovoria o tom, že pacienti dávajú úplatky v drvivej väčšine sami, bez toho, aby od nich úplatok niekto pýtal,“ povedal šéf LOZ.

LOZ by chcelo do budúcnosti presadiť jeden z ďalších protikorupčných návrhov, ktorý združenie predstavilo ešte v roku 2012. „Navrhujeme, aby si pacient mohol za oficiálny poplatok, ktorý pôjde nemocnici, vybrať svojho pôrodníka, anestéziológa, operatéra, či ošetrujúceho lekára,“ povedal Visolajský.

Niektoré nemocnice podľa neho takúto službu už v súčasnosti ponúkajú. Odborári chcú opäť požiadať ministerstvo zdravotníctva, aby túto možnosť zaviedlo do všetkých nemocníc.

Tagy

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Rozumiem

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies

X