Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Protikorupčná iniciatíva LOZ bude na novom portáli

Esenpe_07.jpg
Peter Visolajský Foto: SITA / Ján Slovák

V súčasnosti je podľa predsedu Lekárskeho odborového združenia Petra Visolajského na zozname lekárov, ktorí sa k tejto iniciatíve prihlásili, približne 10 percent zo všetkých nemocničných lekárov. 

Protikorupčná iniciatíva Lekárskeho odborového združenia s názvom „Ďakujem, úplatky neberiem“ bude pokračovať na portáli navstevalekara.sk. Na štvrtkovej tlačovej besede to uviedol predseda LOZ Peter Visolajský. „Veríme, že spolupráca s týmto portálom bude úspešnejšia a k našej iniciatíve sa prihlási ešte viac lekárov,“ povedal.

V súčasnosti je podľa neho na zozname lekárov, ktorí sa k tejto iniciatíve prihlásili, približne 10 percent zo všetkých nemocničných lekárov. „Veríme, že tento počet zvýšime a budeme na tom pracovať,“ povedal Visolajský. Vyzval všetkých lekárov, nielen nemocničných, aby cez túto iniciatívu verejne deklarovali, že patria k tým, ktorí úplatky neberú. 

Šéf LOZ poukázal na to, že iniciatívu, ktorá vznikla pred tromi rokmi, ocenila ešte v roku 2013 aj Európska komisia vo svojej štúdii ku korupcii o zdravotných systémoch Európskej únie.

Upozornil pritom na podľa neho neprofesionálne prieskumy, podľa ktorých 75 % pacientov dáva úplatok a 20 % z nich sa stretlo s tým, že by lekár úplatok pýtal. „Tieto pochybné, ale aj neprofesionálne prieskumy hovoria o tom, že pacienti dávajú úplatky v drvivej väčšine sami, bez toho, aby od nich úplatok niekto pýtal,“ povedal šéf LOZ.

LOZ by chcelo do budúcnosti presadiť jeden z ďalších protikorupčných návrhov, ktorý združenie predstavilo ešte v roku 2012. „Navrhujeme, aby si pacient mohol za oficiálny poplatok, ktorý pôjde nemocnici, vybrať svojho pôrodníka, anestéziológa, operatéra, či ošetrujúceho lekára,“ povedal Visolajský.

Niektoré nemocnice podľa neho takúto službu už v súčasnosti ponúkajú. Odborári chcú opäť požiadať ministerstvo zdravotníctva, aby túto možnosť zaviedlo do všetkých nemocníc.

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
Dátum 3. decembra 2015 15:08Zdroj SITA
K téme ,

Odporúčame

Rozumiem

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...

X