Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Juraj Miškov
Juraj Miškov SITA / Jozef Jarošík
31. augusta 2015 7:58 Zdravotníctvo od vZdravotnictve.skvZdravotnictve.sk

Proti školeniam je aj SKOK

Strana SKOK sa pridala ku kritikom povinných protikorupčných školení, ktoré zavádza návrh novely zákona o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti. Predseda strany Juraj Miškov ich označil za organizované výpalníctvo voči lekárom.

„Ak chce vláda skutočne bojovať proti korupcii, musí prijať také opatrenia, ktoré budú komplexne zamedzovať akémukoľvek korupčnému konaniu v zdravotníctve, ale aj v ostatných oblastiach verejného života,“ povedal Miškov.

Protikorupčné kurzy podľa zdravotníctvu nepomôžu a nevyriešia žiaden problém, uvádza SKOK. Pripravia však lekárov o peniaze a o drahocenný čas – a ich poskytovatelia si nabalia vrecká.

„Na protikorupčné kurzy by mali ísť skôr politickí nominanti, ktorí zdravotníctvo tunelujú predraženými nákupmi, ako bolo piešťanské CT. A už by na tých kurzoch mohli aj zostať, a nemuseli by sa z nich vôbec vracať,“ dodal člen výkonnej rady SKOK a protikorupčný expert Kamil Krnáč.

Podľa Krnáča je v slovenskom zdravotníctve dostatok peňazí, ale zároveň sa veľa plytvá a kradne. „Ak by sa zastavili predražené nákupy,  ak by sme sa zbavili organizovaných skupín, ktoré sa priživujú na dodávkach prístrojov a liekov – stačilo by, ak by sme nakupovali aspoň tak lacno a kvalitne ako v susednom Česku – zostalo by oveľa viac peňazí pre pacientov, lekárov a sestričky. A stratil by sa aj tlak na drobné úplatky a všimné pre lekárov,“ dodal Krnáč.

„Zdravotníctvo nie je jediná oblasť, ktorej sa úplatkárstvo týka. Netreba preto riešiť tento problém jednotlivo, ale je nutné prijať systémové opatrenia, ktoré budú naozaj účinné. Osvedčenie o absolvovaní protikorupčného kurzu tam rozhodne nepatrí, preto tento výsmech poctivým lekárom nebudeme podporovať, “ uzavrel Miškov.

Proti povinným školeniam už protestovali lekári aj ďalšie opozičné politické strany.

Tagy

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

X