Profesionálni detskí klauni sa vzdelávali v psychológii a komunikácii

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Klauni pocas praktickej casti.jpg
Foto: ČERVENÝ NOS Clowndoctors

Profesionálni detskí klauni sa vzdelávali v psychológii a komunikácii. Podľa tlačovej správy občianskeho združenie ČERVENÝ NOS Clowndoctors sa v Starej Lesnej stretlo od utorka do piatku takmer šesťdesiat zdravotných klaunov z celého Slovenska. Vzájomne si vymieňali svoje skúsenosti a zdokonaľovaniu zručnosti, aby mohli svoje poslanie vykonávať ešte profesionálnejšie.

Psychológia je pre klauna podľa správy rovnako dôležitá ako klaunské umenie.

“Počas tohtoročného stretnutia mali zdravotní klauni možnosť získať vďaka profesionálnym psychológom nové vedomosti zo psychológie a zdokonaľovať sa v tzv. nenásilnej komunikácii. Obe témy sú dôležitou súčasťou našej práce, pretože nie je to len klaunské umenie, ktoré je naším nástrojom, aby sme mohli pomáhať ľuďom, ktorí to potrebujú. Rovnocennou súčasťou profesie zdravotného klauna je aj dobre pripravená osobnosť,” tvrdí umelecký riaditeľ združenia Pavel Mihaľák, ktorý je zodpovedný aj za oblasť vzdelávania zdravotných klaunov.

Niekedy viac ako psychológ

Psychológ Ľubomír Harinek, ktorý prácu klaunov dobre pozná, uviedol, že mnohé deti majú medzi klaunmi svojich kamarátov a ich návšteva sa už berie ako samozrejmosť.

Vyzdvihol tiež úlohu humoru na oddelení. “Verím tomu, že klaun, ktorý svojím umením brnkne na strunu dieťaťa, môže dosiahnuť viac ako psychológ, ktorému to zrovna s tým konkrétnym dieťaťom v danom čase nejde,” tvrdí psychológ.

Zároveň dodáva: “Humor predstavuje jeden z najlepších štýlov zvládania vo všeobecnosti, jeho funkcia na detskom oddelení je preto pomerne dôležitá.“

Pracujú v náročnom prostredí

Klinická psychologička a psychoterapeutka Barbora Kucharová sa vo svojom celodennom intenzívnom seminári venovala využitiu nenásilnej komunikácie.

“Je to vlastne systém pozitívnej nekonfrontačnej podporujúcej komunikácie, ktorú klauni môžu využiť pri priamej práci s pacientom, s ktorým robia, či už detským alebo seniorským, aby viac vnímali jeho potreby a nastavenie,” vysvetlila Kucharová.

Profesia klaunov je podľa nej veľmi zaťažujúca. Mnohokrát si ani neuvedomujú, v akom traumatizujúcom prostredí sa vyskytujú a potrebujú spolu nezraňujúco odkomunikovať určité veci, návrhy na zlepšenia alebo upevnenie spolupráce, objasnila význam témy.

Pripravujú sa na humor

“Humor berieme vážne a vzdelávaním sa snažíme posunúť úroveň našej profesie vyššie,” uviedol umelecký riaditeľ.

Každý zdravotný klaun v organizácii sa podľa jeho slov zúčastňuje rôznych workshopov, ktoré sú zamerané na klaunské, pohybové či hudobné umenie. No venujú sa aj prednáškam z psychológie a medicíny.

“V spolupráci s RED NOSES International, ktoré združuje organizácie profesionálnych zdravotných klaunov, sme vypracovali presný model vzdelávania. Zahŕňa rôzne workshopy povinné pre všetkých profesionálnych zdravotných klaunov. Tí ich musia v istom časovom úseku absolvovať, aby získali certifikát profesionálneho zdravotného klauna, ktorý bude podmienkou pôsobenia v združení,” dodal Mihaľák.

Stretnutia zravotných klaunov bývajú každoročne koncom augusta. Tí pôsobia vo všetkých regiónoch Slovenska, pričom pravidelne navštevujú takmer všetky detské oddelenia nemocníc a liečebných zariadení, ale aj desiatky domovov pre seniorov.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať