Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Pripravuje sa zmena legislatívy pri transplantáciách

Operacia_modra.jpg
Pixabay.com

Ministerstvo zdravotníctva očakáva od právnej úpravy zvýšenie počtu odobratých orgánov a zároveň aj nárast počtu transplantácií.

Prevozy mŕtvych tiel by mohol uhrádzať Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS). Predpokladá to návrh zákona o odberoch a transplantáciách orgánov, tkanív a buniek (transplantačný zákon), ktorý Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR predložilo do medzirezortného pripomienkového konania.

Ako uviedla pre agentúru SITA hovorkyňa rezortu Stanislava Pondelová, právna úprava má odstrániť problémy s odbermi orgánov, a to predovšetkým, tým, že po odbere orgánov nebola doriešená úhrada za prevoz mŕtveho tela z transplantačného centra do miesta pohrebu, v mnohých prípadoch tieto prevozy financovala rodina alebo poskytovateľ zdravotnej starostlivosti.

Ministerstvo očakáva od legislatívnej úpravy zvýšenie počtu odobratých orgánov a zároveň aj nárast počtu transplantácií. Cieľom návrhu zákona je podľa Pondelovej jednoznačná úprava činností a postupov pri transplantácii orgánov, tkanív a buniek. Podľa ministerstva má sprehľadniť podmienky darcovstva a s tým spojené činnosti.

„Taktiež sa upravujú postupy na zaistenie bezpečnosti a kvality pri darcovstve orgánov, tkanív a buniek,“ doplnila Pondelová.

Zároveň zákon implementuje smernice EÚ. Určuje tiež postupy pri výmene orgánu, tkaniva a buniek medzi štátmi EÚ a tretími štátmi, teda ich vývoze a dovoze.

Zákon chce zadefinovať aj postavenie a úlohy Národnej transplantačnej organizácie pri transplantáciách.

„Upravujú sa aj podmienky na zabezpečenie vysledovateľnosti orgánu, tkaniva a buniek a postupy oznamovania závažných nežiaducich udalostí a závažných nežiaducich reakcií. Na zabezpečenie zvýšenia odberov orgánov sa posilňujú úlohy koordinátorov transplantačných centier, ktoré doteraz neboli upravené,“ dodala Pondelová.

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
Dátum 14. júna 2016 10:43Zdroj SITA

Odporúčame

Rozumiem

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...

X