Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Operacia_modra.jpg
Foto: Pixabay.com
14. júna 2016 10:43 Zdravotníctvo od vZdravotnictve.skSITA

Pripravuje sa zmena legislatívy pri transplantáciách

Ministerstvo zdravotníctva očakáva od právnej úpravy zvýšenie počtu odobratých orgánov a zároveň aj nárast počtu transplantácií.

Prevozy mŕtvych tiel by mohol uhrádzať Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS). Predpokladá to návrh zákona o odberoch a transplantáciách orgánov, tkanív a buniek (transplantačný zákon), ktorý Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR predložilo do medzirezortného pripomienkového konania.

Ako uviedla pre agentúru SITA hovorkyňa rezortu Stanislava Pondelová, právna úprava má odstrániť problémy s odbermi orgánov, a to predovšetkým, tým, že po odbere orgánov nebola doriešená úhrada za prevoz mŕtveho tela z transplantačného centra do miesta pohrebu, v mnohých prípadoch tieto prevozy financovala rodina alebo poskytovateľ zdravotnej starostlivosti.

Ministerstvo očakáva od legislatívnej úpravy zvýšenie počtu odobratých orgánov a zároveň aj nárast počtu transplantácií. Cieľom návrhu zákona je podľa Pondelovej jednoznačná úprava činností a postupov pri transplantácii orgánov, tkanív a buniek. Podľa ministerstva má sprehľadniť podmienky darcovstva a s tým spojené činnosti.

„Taktiež sa upravujú postupy na zaistenie bezpečnosti a kvality pri darcovstve orgánov, tkanív a buniek,“ doplnila Pondelová.

Zároveň zákon implementuje smernice EÚ. Určuje tiež postupy pri výmene orgánu, tkaniva a buniek medzi štátmi EÚ a tretími štátmi, teda ich vývoze a dovoze.

Zákon chce zadefinovať aj postavenie a úlohy Národnej transplantačnej organizácie pri transplantáciách.

„Upravujú sa aj podmienky na zabezpečenie vysledovateľnosti orgánu, tkaniva a buniek a postupy oznamovania závažných nežiaducich udalostí a závažných nežiaducich reakcií. Na zabezpečenie zvýšenia odberov orgánov sa posilňujú úlohy koordinátorov transplantačných centier, ktoré doteraz neboli upravené,“ dodala Pondelová.

Tagy

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Rozumiem

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies

X