Prieskum: Slováci podceňujú kardiovaskulárne ochorenia

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Srdce.jpg
Foto: Pixabay.com
Slováci podceňujú kardiovaskulárne ochorenia. Vyplýva to z prieskumu agentúry 2muse pre spoločnosť Novartis, ktorý na tlačovej besede predstavila Slovenská kardiologická spoločnosť.

Podľa prieskumu, ktorý sa realizoval vo februári tohto roka, za ostatné tri roky výrazne klesol počet ľudí, ktorí vnímajú kardiovaskulárne ochorenia ako najčastejšiu príčinu úmrtí na Slovensku.

Naopak, ešte viac sa zvýšil počet ľudí, ktorí považujú za najčastejšiu príčinu úmrtí onkologické ochorenia. Tých sa bojí 59 % opýtaných, čo je o 15 % viac ako v roku 2016.

Viac ako polovica populácie nad 40 rokov trpí ochoreniami srdca a ciev. Verejnosť si však podľa kardiologickej spoločnosti nespája ochorenia s rizikom smrti.

Tieto ochorenia sa však podpisujú aj na najčastejších hospitalizáciách v slovenských nemocniciach.

Úmrtia na kardiovaskulárne ochorenia si nepripúšťajú

Z prieskumu ďalej vyplýva, že zatiaľ čo v roku 2016 si až 54 % ľudí spájalo kardiovaskulárne ochorenia s rizikom smrti, o tri roky neskôr je to len 38 % ľudí nad 40 rokov.

„Je pravda, že vďaka medicínskemu pokroku dnes vieme lepšie liečiť ochorenia srdca a ciev. No na druhej strane sú to práve kardiovaskulárne ochorenia, ktoré sa výrazne podieľajú na štatistikách úmrtnosti na Slovensku.“ uviedol prezident Slovenskej kardiologickej spoločnosti Peter Hlivák.

Pacienti si podľa neho často nepripúšťajú, že na ochorenia srdca môžu zomrieť. Hlivák informoval, že zatiaľ čo v roku 2017 zomrelo na kardiovaskulárne ochorenia viac ako 23 tisíc ľudí, pri onkologických ochoreniach to bolo 13 tisíc.

Ekg_graf
Foto: Pixabay.com

Vedia však, že ich môžu dostať do nemocnice

Výsledky prieskumu sa podľa spoločnosti dajú interpretovať aj tak, že pacienti si nevedia kardiovaskulárne ochorenia predstaviť. „Tieto ochorenia častokrát nebolia. Pacientom sa tak na rozdiel od onkologických ochorení nespájajú s bolesťou a utrpením,“ uviedla primárka Oddelenia zlyhávania a transplantácie srdca NÚSCH Eva Gonçalvesová.

Ľudia si podľa prieskumu ale uvedomujú, že pre kardiovaskulárne sú pacienti najviac hospitalizovaní. Len v minulom roku si choroby srdca a ciev vyžiadali viac ako 185 tisíc hospitalizácií.

Potvrdzujú to aj dáta z prieskumu. Pre 68 % populácie sú to práve kardiovaskulárne ochorenia, ktoré si vyžadujú hospitalizáciu. Pre 22 % sú príčinou hospitalizácie onkologické ochorenia.

Zlyhávanie srdca si mýlia s infarktom

Z hľadiska hospitalizácií a úmrtí vedie v štatistike chronické srdcové zlyhávanie. Zatiaľ čo v roku 2007 bolo hospitalizovaných 10 428 pacientov s diagnózou chronické srdcové zlyhávanie, v roku 2017 to bolo už viac ako 26 tisíc. V roku 2005 zomrelo na Slovensku na srdcové zlyhávanie 1 287 pacientov, v roku 2017 to bolo už viac ako 3 200 pacientov.

Pozitívnou správou podľa Slovenskej kardiologickej spoločnosti je, že sa za ostatné dva roky zvýšila miera informovanosti verejnosti o symptómoch tohto ochorenia.

Napriek tomu si ľudia na Slovensku prejavy chronického srdcového zlyhávania stále mýlia s príznakmi infarktu. Dýchavicu ako prejav srdcového zlyhávania vie identifikovať 63 % populácie, slabosť a únavu 52 % a opuchy končatín 39 % populácie.

„Správne a včasné rozpoznanie príznakov a skoré zahájenie liečby môže pacientovi výrazne pomôcť žiť dlhší a kvalitnejší život napriek ťažkej diagnóze. Pocit tlaku na hrudi ako symptóm srdcového zlyhávania uvádza až 83 % populácie (čo je o 2 % viac ako v roku 2016). Pritom je to typický príznak infarktu a nie srdcového zlyhávania,“ informovala Gonçalvesová.

Chronické srdcové zlyhávanie

Chronické srdcové zlyhávanie vzniká vtedy, keď srdce nedokáže uspokojiť požiadavky tkanív organizmu na prívod kyslíka. Ide o dlhodobé a invalidizujúce ochorenie s vysokou úmrtnosťou. Prejavuje sa najmä zhoršujúcou sa dýchavicou a hromadením tekutín v telesných dutinách a tkanivách, kam tekutiny prestupujú pri nedostatočnom prečerpávaní krvi srdcovým svalom („vodnatieľka“).

„Medzi typické symptómy patrí dýchavica, opuch končatín, najmä členkov, a celková slabosť a únava. Miera prežívania pacientov s týmto ochorením je veľmi nepriaznivá. Až polovica pacientov totiž zomiera v priebehu 5 rokov,“ uviedla Gonçalvesová.

Ponozka_cervena.jpg
Foto: Pixabay.com

Červené ponožky budú šíriť osvetu

K šíreniu osvety o kardiovaskulárnych ochoreniach a potrebe upozorňovať na dôležitosť prevencie sa pridáva aj pacientska organizácia Hlas nášho srdca. Tá organizuje od 29. apríla do 10. mája vo vybraných liečebných kúpeľoch celoslovenskú aktivitu nazvanú Červené ponožky.

„Cieľom kampane je zvýšiť povedomie o srdcovom zlyhávaní, príznakoch tohto ochorenia a hovoriť o dôležitosti prevencie a čo najskoršej diagnostike tohto ochorenia,“ uviedla predsedníčka organizácie Anna Kasardová.

Cieľom projektu je záchyt nediagnostikovaných pacientov u vekovej skupiny 50+ cez cielený skríning.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia