Prieskum: Sestry sú nespokojné s platmi

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Bank
Foto: Stockvault.net

Takmer polovica opýtaných v prieskume je však spokojná so svojou prácou. V okolitých krajinách je situácia podobná.

Prieskum, ktorý vykonal Stredoeurópsky inštitút pre výskum práce (CELSI) v spolupráci s Amsterdamskou univerzitou v rámci Európskej únie, ukázal, že slovenské zdravotné sestry sú spokojné so svojou prácou podobne ako v Českej republike či Maďarsku. Takmer polovica opýtaných (48 %) vyjadrila spokojnosť so svojou aktuálnou náplňou práce.

V prípade platového ohodnotenia je však ich satisfakcia výrazne nižšia. Len 22 %  sestier uviedlo, že sú so svojim platom spokojné. Podľa prieskumu dosiahol priemerný mesačný hrubý plat sestier na Slovensku 720 eur.

Avšak ani v Českej republike, kde sestry dosahujú priemerný mesačný plat v prepočte až 890 eur, sestry nie sú oveľa spokojnejšie ako na Slovensku. Len 24 % českých sestier uviedlo spokojnosť so svojím platom.

Z regiónu strednej Európy zarábajú sestry najmenej v Maďarsku, v priemere len 683 eur. Maďarské sestry sú aj najmenej spokojné, len 2 % opýtaných sestier bolo spokojných so svojím platom.

Prieskum zahŕňal pracovníkov v zdravotníctve a sociálnych službách v období od 1.1. 2013 do 30. 9. 2014. Zo Slovenska poskytlo informácie 287 respondentov, z toho 85 % tvorili ženy.

Napriek nespokojnosti s platmi sú sestry lojálne svojej práci a svojmu zamestnávateľovi. „A to aj napriek tomu, že v krajinách EÚ práca pre dve až päť z desiatich sestier predstavuje každodenný stres,“ uviedla riaditeľka CELSI Marta Kahancová, ktorá sa na výskume podieľala.

Sestry oceňujú prácu v blízkosti domova, čím sa znižuje trvanie dochádzania. Tento faktor pozitívne hodnotia hlavne mladšie zdravotné sestry, ktoré sú stredoškolsky alebo vysokoškolsky vzdelané a už boli u svojho zamestnávateľa povýšené.

Pre dlhodobo udržateľnú kvalitu zdravotníctva je dôležité zachovať kvalitný a motivovaný zdravotnícky personál. „Náš výskum ukázal, že toto nie je len otázka výšky platu, ale celkových pracovných podmienok vrátane stability zamestnania a obmedzenia celkového počtu odpracovaných hodín,“ uzavrela Kahancová.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať