Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Peniaze, mzdy, stetoskop
Foto: Thinkstock
11. septembra 2017 9:23 Zdravotníctvo od vZdravotnictve.skSITA

Priemerná mzda v zdravotníctve v 2. kvartáli bola 927 eur

Priemerná mesačná nominálna mzda pracovníkov v zdravotníctve a sociálnej pomoci dosiahla v druhom kvartáli tohto roka 927 eur. Vyplýva to z údajov, ktoré zverejnil minulý týždeň Štatistický úrad SR. Oproti rovnakému obdobiu vlaňajška priemerná nominálna mzda v zdravotníctve a sociálnej pomoci zvrástla o 5,5 %.

Priemerná nominálna mesačná mzda zamestnanca v hospodárstve SR dosiahla 944 eur a v porovnaní s 2. štvrťrokom minulého roka sa zvýšila o 4,8 %. Ako ďalej informoval Štatistický úrad SR, nižší prírastok spotrebiteľských cien v porovnaní s rastom nominálnej mzdy ovplyvnil vývoj reálnej mzdy, ktorá sa medziročne zvýšila o 3,8 %. Sezónne očistená priemerná mzda oproti 1. štvrťroku 2017 vzrástla o 1,4 %.

Najvyššia úroveň priemernej mesačnej mzdy bola v odvetví finančné a poisťovacie činnosti, a to 1 874 eur, v odvetví dodávky elektriny, plynu a pary to bolo 1 763 eur, odvetvie informácie a komunikácia zaznamenalo 1 642 eur.

„V jedenástich odvetviach bola mzda nižšia ako v priemere za hospodárstvo SR. Najnižšiu priemernú nominálnu mzdu mali zamestnanci v ubytovacích a stravovacích službách, 558 eur, v ostatných činnostiach 592 eur a v stavebníctve 668 eur,“ priblížil ŠÚ.

V zahraničí už 38,1 tisíca pracovníkov v zdravotníctve a sociálnych službách

Štatistický úrad zverejnil aj údaje o pracujúcich v zahraničí. Pokles počtu pracujúcich v zahraničí do 1 roka pokračoval aj v druhom kvartáli tohto roka, medziročne sa ich počet znížil o 15,2 tis. (o 9,2 %) na 149,9 tis. osôb.

V zdravotníctve a sociálnej pomoci pracovalo 38,1 tisíc osôb. Medzi migrantmi prevládali pracujúci v stavebníctve, konkrétne 46,1 tis. osôb. Z európskych krajín najviac slovenských občanov pracovalo v Rakúsku (55,5 tis. osôb) a v Českej republike (37,7 tis. osôb). Z regionálneho hľadiska najviac osôb, ktoré si našli prácu v zahraničí, bolo z Prešovského kraja (38,8 tis.).

Tagy

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Rozumiem

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies

X