Prezident podpísal zvýšenie sadzby za poistencov štátu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Andrej Kiska
Foto: SITA / Marek Mrviš

Hlava štátu taktiež podpísala zmeny v prípade ambulantných pohotovostí.

Prezident SR Andrej Kiska podpísal vo štvrtok novelu zákona o zdravotnom poistení. Novelou sa sadzba za poistencov štátu od 1. novembra do konca tohto roka zvýši na 5,67 %. Do zdravotníctva sa tak ešte v tomto roku dostane 100 miliónov eur. Novela pôvodne predpokladala nárast sadzby zo súčasných 3,78 % na 4,73 %. Minister zdravotníctva Tomáš Drucker však už v prvom čítaní zdôraznil, že presné číslo bude známe po daňovej prognóze 20. septembra.

Hlava štátu taktiež podpísala novelu zákona o zdravotnej starostlivosti. Novelou zákona sa stanovuje pevná sieť poskytovateľov ambulantnej pohotovostnej služby, ktorým Ministerstvo zdravotníctva SR vydá povolenie na prevádzkovanie ambulancie pevnej ambulantnej pohotovostnej služby.

Títo poskytovatelia majú byť oprávnení poskytovať ambulantnú pohotovostnú službu ako tzv. organizátor. „Ide o ambulantnú zdravotnú starostlivosť, kde slúžia všeobecní praktickí lekári. V každom okresnom meste by mala byť ambulantná pohotovostná služba,“ povedal v júli po rokovaní vlády minister zdravotníctva Tomáš Drucker.

Organizátorom sa stane taký poskytovateľ zdravotnej starostlivosti, ktorý úspešne absolvuje výberové konanie a získa povolenie na prevádzkovanie ambulancie pevnej ambulantnej pohotovostnej služby. Tieto povolenia budú podľa ministra platiť šesť rokov. V súvislosti s novou organizáciou ambulantnej pohotovostnej služby rezort zdravotníctva stanovuje podrobnosti aj o poskytovaní zdravotnej starostlivosti v rámci doplnkovej pohotovostnej služby a zubnolekárskej pohotovostnej služby.

Poplatky za návštevu pohotovostí sa zvýšia. Poplatok za ústavnú pohotovostnú službu bude 10 eur, pričom doteraz to bolo 1,99 eura. Oslobodení však budú tí pacienti, ktorí potrebujú neodkladnú zdravotnú starostlivosť.

Ako odôvodnilo ministerstvo, stanovenie tejto výšky úhrady predstavuje najmä preventívnu snahu znížiť zaťaženie urgentných príjmov a ústavných pohotovostných služieb. Na základe analýzy ministerstva zdravotníctva sa totiž zistilo, že len 12 % pacientov bolo po návšteve ústavnej pohotovostnej služby hospitalizovaných, čo indikuje využívanie ústavnej pohotovostnej služby na iný účel, ako je primárne určená.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia