Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Andrej Kiska
Foto: SITA / Marko Erd
23. septembra 2015 11:14 Poisťovníctvo od vZdravotnictve.skSITA

Prezident: Foraiov odchod nerieši hlavný problém zdravotníctva

Riaditeľ VšZP odchádza, ale základný problém ostáva – možnosť subjektívneho, osobného rozhodovania o peniazoch ľudí určených na starostlivosť o ich zdravie, uviedol prezident.

Riaditeľ Všeobecnej zdravotnej poisťovne odchádza, ale základný problém ostáva – možnosť subjektívneho, osobného rozhodovania o peniazoch ľudí určených na starostlivosť o ich zdravie. Uviedol to prezident SR Andrej Kiska v reakcii na abdikáciu šéfa najväčšej zdravotnej poisťovne (VšZP) Marcela Foraia.

Ako upozornila hlava štátu, cez VšZP prejde skoro 70 % verejných peňazí v zdravotníctve. „Uzatváraním zmlúv a nastavovaním parametrov je štátna poisťovňa jedným z hlavných subjektov zodpovedných za zlý, v niektorých smeroch až úbohý stav nášho zdravotníctva,“ komentoval prezident.

Podľa Kisku, nielen médiá, ale aj mnohí lekári dlhodobo upozorňujú a sťažujú sa, že pravidlá uzatvárania zmlúv zo strany VšZP sú neprehľadné, transparentnosť je len formálna a pochybnosti sú naozaj rozsiahle. Niektorí na tom dobre zarábajú, ale tí najdôležitejší, o ktorých by malo ísť na prvom mieste, teda pacienti, na to stále iba doplácajú.

Kiska zdôraznil, že v zdravotníctve potrebujeme v prvom rade zaviesť poriadok a jasné pravidlá – a najdôležitejšia je vôľa to urobiť. „To znamená osobitne ľudia, ktorí to chcú a dokážu urobiť v rozhodujúcich pozíciách. Do verejného zdravotníctva priteká každý rok viac peňazí. Dookola oddlžujeme štátne nemocnice. Mnohé zdravotnícke zariadenia stále nie sú v dobrom stave. A ľudia okrem zdravotného poistenia platia navyše čoraz viac rôznych poplatkov, u mnohých ani nevedia prečo a za čo,“ skonštatoval Kiska.

„Práve o zdravotníctve, o probléme, ktorý trápi hádam najviac ľudí na Slovensku, by sme mali diskutovať pred parlamentnými voľbami. Naliehať na politické strany, aby ponúkli také programy, ktoré konečne povedú k poriadku v našom zdravotníctve,“ uzavrel prezident.

Tagy

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Rozumiem

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies

X