Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
AŠN
Riaditeľ prešovskej nemocnice Radoslav Čuha SITA / Marek Mrvišš
30. mája 2016 11:39 Zdravotnícke zariadenia od vZdravotnictve.skSITA

Prešovskú kanceláriu komory sestier posielajú preč z nemocnice

Podľa prezidentky Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek Ivety Lazorovej riaditeľ Fakultnej nemocnice J. A. Reimana Prešov Radoslav Čuha nezvláda svoju funkciu. Lazorová preto vyzýva ministra zdravotníctva Tomáša Druckera, aby ho odvolal.

Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek (SKSaPA) je šokovaná z prístupu riaditeľa Fakultnej nemocnice J. A. Reimana Prešov Radoslava Čuhu, ktorý vypovedal zmluvu o prenájme kancelárie Regionálnej komory sestier a pôrodných asistentiek v Prešove.

Ako informovali sestry v stanovisku, Regionálna komora sestier a pôrodných asistentiek v Prešove existuje od roku 2002, pričom od prvej chvíle jej kancelária sídlila v areáli prešovskej fakultnej nemocnice.

Situácia sa však zmenila po štrnástich rokoch, nakoľko regionálna komora dostala výpoveď z nájmu jej kancelárskych priestorov v areáli nemocnice k 7. novembru tohto roka.

Riaditeľa podozrievajú z pomsty

„Sídlo v nemocnici bola pre RK Prešov dlhoročná tradícia, prežili tu desiatky riaditeľov, ale práve od Košičana dostali výpoveď. Máme dôvodné podozrenie, že tak riaditeľ spravil ako pomstu za hromadné výpovede viacerých našich členiek,“ konštatovala prezidentka SKSaPA Iveta Lazorová.

Sestry si podľa nej veľmi dobre uvedomujú, že vedenie nemocnice zo zákona nemá povinnosť im prenajímať priestory, ale z ľudského a kolegiálneho hľadiska je konanie manažérov nemocnice nepochopiteľné.

Viceprezidentka Regionálnej komory Prešov Alena Dolžová, poznamenala, že vedenie nemocnice RK SaPA Prešov neponúklo žiadne náhradné priestory alebo riešenie vzniknutej situácie.

Ako doplnila, nejde pritom o zanedbateľný počet sestier, prešovská regionálna komora má aktuálne 1 030 členov. Tí budú musieť podľa Dolžovej chodiť pre administratívne záležitosti mimo areál nemocnice, kanceláriu totiž využíva aj vedúca regionálneho centra pre hodnotenie sústavného vzdelávania Prešovského samosprávneho kraja Iveta Michalcová.

Slovenský unikát

Komora sestier upozorňuje, že sídlo regionálnej komory v miestnej nemocnici je viac-menej štandardom v každom okrese, aby sestry mali kanceláriu priamo v práci a nemuseli cestovať do vzdialenejších okrajov mesta.

Podľa Lazorovej takéto skúsenosti nemá žiadna z 53 regionálnych komôr na Slovensku, ba naopak, mnohí riaditelia prenajímajú kancelárske priestory sestrám za symbolické ceny.

„Riaditeľ nemocnice v Prešove jednoznačne nezvláda svoju funkciu a vôbec sa nespráva ako dobrý manažér. Nielenže do dnešného dňa neprijal späť do zamestnania všetky sestry v hromadných výpovediach napriek tomu, že v nemocnici tieto sestry chýbajú, ale on ešte vyvíja aktivity proti sestrám v tomto regióne,“ zhodnotila prezidentka SKSaPA.

Lazorová vyzýva ministra zdravotníctva SR Tomáša Druckera, aby okamžite konal a odvolal riaditeľa FN J. A. Prešov a vymenoval nového riaditeľa, ktorý bude bezodkladne stabilizovať situáciu v nemocnici a v sesterskom stave.

Vedenie prešovskej nemocnice obvinenia komory odmieta.

Tagy

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Rozumiem

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies

X