Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Stretnutie so zástupcami sestier
Prezidentka SK SaPA Iveta Lazorová, predsedníčka OZ SaPA Monika Kavecká a hovorca premiéra Erik Tomáš čakajúc na stretnutie s premiérom FOTO: SITA / Robert Tappert
29. januára 2016 12:25 Zdravotníctvo od vZdravotnictve.skSITA, vZdravotnictve.sk

Premiér prijal sestry, stretnutie nič nové neprinieslo

AKTUALIZOVANÉ – Sestry a pôrodné asistentky sa v piatok ráno vybrali na úrad vlády žiadajúc stretnutie s premiérom Robertom Ficom. Hoci mal premiér na 10:30 ohlásenú tlačovú besedu na ministerstve dopravy, predstaviteľov sestier a pôrodných asistentiek napokon prijal.

Ako uviedla po stretnutí predsedníčka Odborového združenia sestier a pôrodných asistentiek (OZSaPA) Monika Kavecká, k riešeniu situácie nedospeli. „Pán premiér si nás vypočul, k našim požiadavkám nepovedal ani áno, ani nie. V podstate musia sestry vydržať,“ povedala so slzami v očiach Kavecká.

„Pán premiér nás prijal, napriek tomu, že pred dvoma týždňami sme mu poslali žiadosť o prijatie, nám v piatok povedal, že sme sa mu natlačili do programu,“ neskrývala sklamanie Kavecká.

Zľava: Predsedníčka OZ SaPA Monika Kavecká a prezidentka SK SaPA Iveta Lazorová po stretnutí s premiérom na Úrade vlády
SITA / Robert Tappert

Premiér na brífingu na ministerstve dopravy skonštatoval, že „odborárky prišli a povedali, že chcú ďalšie zvyšovanie platov pre zdravotné sestry“. „Vypočul som si ich postoje, neboli komentované žiadne stanoviská,“ povedal Fico.

Podľa predsedu vlády sú v krízovom stave dve nemocnice. „Bavíme sa o Prešove a pravdepodobne o Žiline. Monitorujeme situáciu na hodinovej báze,“ povedal Fico na tlačovej besede. Fico na stretnutí so sestrami garantoval vyčlenených 55 miliónov eur na zvýšenie platov zdravotníckych pracovníkov.

Premiér opäť pripomenul, že predchádzajúca vláda Ivety Radičovej zvýšila platy zdravotníckych pracovníkov len o päť eur, pričom terajšia až o približne 191 eur.

premiér Robert Fico: Sestry som si vypočul
SITA / Marko Erd

Od pondelka nastane podľa sestier v niektorých nemocniciach krízová situácia. Konkrétne ide o nemocnice v Prešove, v Košiciach, ale aj v Bojniciach a Trnave. Podľa údajov komory a odborov sestier je celkovo vo výpovedi 724 sestier. K 1. februáru má odísť z nemocníc približne 600 sestier, mesiac na to ďalšia viac ako stovka.

Sestry a pôrodné asistentky na Slovensku, ktoré podali hromadné výpovede, majú tri požiadavky, a to aby zákon o odmeňovaní platil pre všetkých zdravotníkov, koeficienty pre výpočet základnej zložky mzdy by sa mali zvýšiť a základná zložka mzdy by sa mala taktiež navyšovať o každé tri roky praxe.

Ako povedala pre médiá prezidentka Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek (SK SaPA) Iveta Lazorová, sestry sú ochotné pristúpiť na kompromis.

Tagy

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Rozumiem

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies

X