Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Viliam Čislák
Exminister zdravotníctva Viliam Čislák SITA / Marko Erd
4. januára 2016 8:00 Zdravotníctvo od vZdravotnictve.skvZdravotnictve.sk

Prehľad udalostí roku 2015 v zdravotníctve (1. polrok)

Uplynulý rok bol v slovenskom zdravotníctve bohatý na udalosti. Čo zrejme platí o každom roku. Minister zdravotníctva Viliam Čislák sa dvakrát posadil pred poslancov parlamentu, aby čelil odvolávaniu. V oboch prípadoch úspešne. Doznievali staré kauzy, objavili sa nové. Nepokoje panovali v radoch sestier a veci sa diali aj v nemocniciach.

Január

 • Rok sa začal pozitívne pre atestovaných lekárov, ktorým stúpli mzdy na 2,3-násobok priemernej mzdy spred dvoch rokov. Lekár so špecializáciou tak v roku 2015 zarobil minimálne 22 742 eur.
 • Menej dôvodov na radosť mali samostatne zárobkovo činné osoby, ktorých minimálne odvody na zdravotné poistenie stúpli o 1,33 eura na 57,68 eur mesačne.
 • Viac však začal platiť aj štát za svojich poistencov, 34,3 eura mesačne, čo oproti roku 2014 bol nárast o 2,1 eura.
 • Ministerstvo zdravotníctva (MZ) zverejnilo pôvodne utajovanú štúdiu o plánovanej výstavbe novej bratislavskej nemocnice. Opozícia ho vzápätí podrobila kritike pre rozhodnutie ísť cestou verejno-súkromného projektu (PPP).
 • Protestovala aj Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek (SKSaPA), ktorá upozornila, že nová nemocnica zamestná o takmer tisícku menej zamestnancov, ako majú nemocnice, ktoré má nový objekt nahradiť.

Február

 • Poslanci parlamentu ukončili prieskumy v nemocniciach (v Martine, v Piešťanoch a v Trenčíne), kde skúmali nákup prístrojov od spoločnosti Medical Group SK, v ktorej v minulosti pôsobil bývalý predseda parlamentu Pavol Paška. Konštatovali, že verejné obstarávania boli v poriadku.
 • Členovia Slovenského odborového zväzu zdravotníctva a sociálnych služieb (SOZ) plánovali protest pred MZ, obávajúc sa zníženia personálnych stavov na regionálnych úradoch verejného zdravotníctva. Po tom, čo sa minister Viliam Čislák zaručil, že sa pracovné miesta rušiť nebudú, protest zrušili.
 • Búrku vyvolal lekár Peter Lipták, ktorý pre televíziu Markíza vyhlásil, že od pacientov dostane ročne 5 tis. eur:

„No, nie je mi to vôbec nepríjemné, lebo vlastne tie peniaze ja potrebujem. … Keď niekto nemá, by som to nenazýval ako úplatok. To je taká tá platba na dofinancovanie. Ale keď niekto nemá, tak má smolu.“

Peter Lipták pre TV Markíza

Lekár Peter Lipták (vpravo) v rozhovore s pacientom počas zásahu expertov v jeho ordinácii v Bratislave. Bratislava, 13. marec 2015.
SITA / Robert Tappert
 • Asociácia nemocníc Slovenska (ANS) varovala, že regionálne nemocnice pripravujú krízový scenár, ktorý obsahoval zatváranie oddelení a prepúšťanie. Nemali totiž vyrokované peniaze od poisťovní na zvýšenie výdavkov na mzdy.
 • Parlament schválil novelu zákona o rozsahu zdravotnej starostlivosti, ktorou zrušil prednostné vyšetrenia.
 • Poslanci zákonodarného zboru tiež diskutovali o výstavbe novej bratislavskej nemocnice. Národná rada napokon bez pripomienok vzala ministrovu správu na vedomie.
 • Pätnásť z 19 lekárov interného oddelenia žilinskej fakultnej nemocnice dalo výpoveď pre nedostatok lôžok a zlé hygienické podmienky na oddelení. Primár oddelenia vzápätí rezignoval a z nemocnice odišiel.

Marec

 • Prezident Andrej Kiska vrátil parlamentu novelu zákona o rozsahu zdravotnej starostlivosti. Poslanci však jeho veto prelomili a zákon opätovne schválili.
 • Niekdajší vedúci služobného úradu MZ Martin Senčák, ktorý prišiel o miesto pre koncesné zmluvy na zabezpečenie stravovania pre štyri štátne nemocnice, sa objavil na novom poste – ako zástupca predsedníčky Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS).
 • Hlava štátu si pozvala na stretnutie ministra Čisláka. Kiska potom skonštatoval, že od neho nepočul absolútne žiadne opatrenia, ktoré by  v tomto smere prijal, a ani termín, kedy takéto opatrenia prijme.

Zdravotníctvo je veľmi zložitý organizmus a jedno rozhodnutie ani nezvýši jeho kvalitu, ani nezavedie poriadok. Základná a najdôležitejšia otázka ale je, či k tomu vôbec smerujeme

Andrej Kiska, 16. 3. 2015

 • Parlament schválil novelu zákona o zdravotnom poistení, v ktorej rozšíril kompetencie všeobecných praktických lekárov o vedenie dispenzarizácie chronicky chorých pacientov. Novela tiež upravila výšku základného imania zdravotných poisťovní s cieľom zabezpečiť ich likviditu z 3 319 391 eur na  16 600 000 eur (platnosť od januára 2016).
 • Žilinská fakultná nemocnica zažila ďalšiu hromadnú výpoveď. Dvadsaťštyri z 25 zdravotných sestier centrálnej Jednotky intenzívnej starostlivosti (JIS) podalo výpoveď pre nezvládnuteľný počet nadčasových hodín. Zasiahol minister Čislák, ktorý vyzval riaditeľa Štefana Voláka, aby prijal osobnú zodpovednosť za vzniknutú situáciu. Riaditeľ túto výzvu prijal a odstúpil. Problémy však zostali a výpoveď podalo ďalších 39 sestier.
 • Nemocnice v Dunajskej Strede a Galante získa spoločnosť Svet zdravia finančnej skupiny Penta, ktorá za ne ponúkla 2,1 milióna eur.
 • Žiadosť o účasť na stavbe novej nemocnice v Bratislave predložilo sedem záujemcov.

Apríl

 • Zdravotná poisťovňa Dôvera prestala uhrádzať lieky dlžníkom na poistnom, výnimkou sú len akútne stavy.
 • Všetky zdravotné sestry a väčšina lekárov v žilinskej fakultnej nemocnici výpovede stiahli. S vedením nemocnice sa dohodli na zlepšení hygienických podmienok na internom oddelení i na čerpaní, či preplácaní nadčasových hodín.
 • Minister Viliam Čislák ustál odvolávanie z funkcie. Opozícia ho chcela zbaviť kresla, pretože podľa nej „čistí“ kauzy ako napríklad nákup piešťanského CT prístroja a tendre na stravovanie.

Odvolávajú ma pre kauzy pravicových vlád.

Viliam Čislák 24. apríla 2015

 • Úrad pre verejné obstarávanie (ÚVO) si preveril tender na CT prístroj v piešťanskej nemocnici, pre ktorý odstúpilo niekoľko funkcionárov vrátane Zuzany Zvolenskej z postu ministerky zdravotníctva. Zistil porušenia zákona o verejnom obstarávaní, ktoré však, ako tvrdí, ani v jednom prípade nemali vplyv na výsledok tendra a výber úspešného uchádzača.

Máj

 • Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) oznámil, že v roku 2014 nedovolil exportovať za hranice SR 27 liekov, ktorých vývozom by mohla byť ohrozená dostupnosť lieku a poskytovanie zdravotnej starostlivosti na Slovensku.
 • Polikliniky a zdravotné strediská si namiesto pôvodných 9,4 mil. eur úspešní žiadatelia o peniaze z eurofondov prerozdelili celkovo 10,2 mil. eur.
 • Investičná skupina Penta Investments informovala, že sa prostredníctvom svojej holandskej firmy HICEE stane jediným, a teda 100-percentným akcionárom zdravotnej poisťovne Dôvera, získa 50 % akcií Dôvery od spoločnosti Prefto Holding Limited.

Jún

 • Detská fakultná nemocnica s poliklinikou Bratislava po dvoch mesiacoch vypovedala zmluvu s upratovacou firmou ČaSS s.r.o. Spoločnosť podľa nemocnice upratovacie služby neposkytovala včas, v požadovanej kvalite a rozsahu. Generálny riaditeľ upratovacej firmy Milan Sopko tvrdí, že ide o účelové konanie DFNsP, ktorá sa ich chce zbaviť a dosadiť firmu blízku vedeniu nemocnice.
DFNsP Kramáre
SITA / Diana ČernákováFoto: SITA / Diana Černáková
 • Prezident Andrej Kiska vystúpil v parlamente so správou o stave republiky, v ktorej kritizoval zdravotníctvo – stále nefungujúci eHealth, DRG a podobne. Minister Čislák sa ohradil.

Poradcovia zrejme pánovi prezidentovi pripravili chybné a neúplné podklady.

Viliam Čislák, 18. júna

 • V rámci prerokovávania novely zákona o omamných látkach poslanec strany Smer-SD Richard Raši navrhol posunúť termín začiatku vydávania elektronických preukazov poistenca s čipom zo septembra roka 2015 na jún 2016. Parlament mu ju odobril.
 • ÚDZS vydal správu o svojej činnosti, v ktorej informoval, že zdravotné poisťovne pôsobiace na Slovensku vykázali za rok 2014 celkový zisk 12,8 mil. eur, čo je výrazne menej ako v roku 2013, kedy skončili v pluse 68,7 mil. eur.

Tagy

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Rozumiem

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies

X