Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Hasko_tomas.jpg
Tomáš Haško SITA / Peter Hudec
29. apríla 2016 11:18 Zdravotníctvo od vZdravotnictve.skSITA

Predsedom ÚDZS sa stal Tomáš Haško

Predsedom Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS) sa stal s účinnosťou od 1. mája tohto roka Tomáš Haško, ktorý pôsobí v Univerzitnej nemocnici Bratislava ako zástupca riaditeľa pre Nemocnicu Ružinov. Rozhodla o tom v piatok na svojom rokovaní vláda.

Doterajšia predsedníčka ÚDZS Monika Pažinková rezignovala na svoj post koncom marca. Jej funkcia zaniká podľa zákona k 30. aprílu tohto roka. Informoval o tom minulý mesiac po rokovaní vlády minister zdravotníctva Tomáš Drucker.

Ako vtedy povedal novinárom, úradu by mal šéfovať človek z prostredia zdravotníctva. „Človek, ktorý má skúsenosti buď s poisťovníctvom alebo ochranou pacienta, tá problematika je aj právne náročná,“ vysvetlil v tom čase.

Odborárom sa nepozdáva, Drucker za ním stojí

Nomináciu Tomáša Haška na post predsedu ÚDZS nepovažuje Lekárske odborové združenie (LOZ) za šťastnú. „Pán Haško bol zástupcom riaditeľa Univerzitnej nemocnie Bratislava pre Nemocnicu Ružinov v čase, keď sme v roku 2014 odhalili nevýhodný prenájom nemocničných parkovísk pre súkromnú firmu (išlo o parkovisko pri Nemocnici Sv. Cyrila a Metoda a pri nemocnici Ružinov),“ upozornil predseda LOZ Peter Visolajský.

Z prenájmu parkovísk mohla nemocnica mesačne pre potreby pacientov mať navyše od 37 tisíc do 73 tisíc eur. „Namiesto toho zazmluvnila súkromnú firmu za mesačnú sumu 7 937 eur. Je otázne, či môžu takíto ľudia priniesť reálnu zmenu vo fungovaní ÚDZS,“ poznamenal Visolajský.

Odborové združenie navrhuje na post predsedu ÚDZS buď nezávislého odborníka, ktorý by bol nominantom profesných a odborových organizácií pôsobiacich v slovenskom zdravotníctve, alebo by tento post mal patriť parlamentnej opozícii.

Minister zdravotníctva Tomáš Drucker obhajoval nominanta na predsedu úradu. „Považujem pána Haška za odborne aj manažérsky schopného, považujem ho takisto za autoritu morálnu. Myslím si, že je rešpektovaný. Treba sa opýtať viacerých, nielen Lekárskeho odborového združenia,“ povedal po zasadnutí vlády Drucker.

Podľa neho nebol dôvod, aby Haško prišiel na vládu, a ani ho nepozýval. „Pána Haška som už predstavil členom vlády dostatočne vopred. Tento materiál už bol vyše týždňa k dispozícii kolegom,“ uviedol minister.

Tagy

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Rozumiem

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies

X