Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Lieky_3c.jpg
Foto: Pixabay.com
7. januára 2016 10:00 Farmácia od vZdravotnictve.skSITA

Pre farmafirmy začínajú platiť prísnejšie pravidlá

Od tohto roka platia transparentnejšie pravidlá pri zverejňovaní výdavkov farmaceutických firiem. Vyplýva to z novely zákona o liekoch a zdravotníckych pomôckach, ktorá nadobudla účinnosť. Ako uviedlo Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR, cieľom úpravy je zvýšenie transparentnosti vzťahov medzi farmaceutickým priemyslom a zdravotníckymi pracovníkmi.

Farmaceutické spoločnosti budú každý polrok predkladať Národnému centru zdravotníckych informácií (NCZI) správu o výdavkoch na propagáciu, marketing a na peňažné a nepeňažné plnenia, poskytnutých zdravotníckym pracovníkom priamo alebo nepriamo prostredníctvom tretej osoby, za predchádzajúci kalendárny polrok.

„Lekári aj farmaceutické firmy mali povinnosť zverejňovať údaje už od roku 2011, zákon sa však nesprávne aplikoval, preto ministerstvo zdravotníctva v spolupráci s Transparency International Slovakia pripravilo nové pravidlá, ktoré obmedzia priestor pre nekalé konanie,“ poznamenal hovorca rezortu zdravotníctva Peter Bubla.

Zdravotnícky pracovník nebude mať podľa nových pravidiel žiadnu administratívnu záťaž, táto povinnosť sa prenáša na farmaceutické spoločnosti. Cieľom tohto opatrenia je podľa Bublu obnoviť rešpekt a posilniť dôveru k zdravotníctvu, práve zvyšovaním transparentnosti jednotlivých procesov v zdravotníctve.

„Táto novela zaradila SR medzi top krajiny v oblasti transparentnosti vzťahov medzi farmaceutickým priemyslom a zdravotníkmi,“ dodal Bubla.

Ministerstvo zdravotníctva zároveň v novom roku začne aj s referencovaním cien zdravotníckych pomôcok. Podľa Bublu analýzy predpokladajú, že uvedené opatrenie môže znamenať úsporu 7 až 20 miliónov eur, čiže 5 až 14 percent.

Tagy

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Rozumiem

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies

X