Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Prácu sestier možno zlepšiť relatívne jednoduchými opatreniami, vraví Ivanová

Ivanova_maria.jpg
Mária Ivanová

Najbližšiu sobotu sa uskutočnia voľby na post prezidentky Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek. Kandidátkou na túto pozíciu je aj Mária Ivanová. Ako uviedla pre portál vZdravotnictve.sk, aj v súčasnej situácii možno relatívne jednoduchými opatreniami zlepšiť prácu sestier.

Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek potrebuje podľa Ivanovej zmenu v riadení, pretože prestala plniť poslanie a potreby, pre ktoré bola založená.

„Súčasné vedenie nedokázalo vyriešiť neúmerné pracovné vyťaženie sestier, zastaviť ich odliv do zahraničia, vyrokovať pre ne adekvátne platové ohodnotenie, zabrániť poklesu spoločenského a odborného statusu tejto profesie, ani presadiť zmenu kompetencií, ktoré by zodpovedali ich dosiahnutému vzdelaniu a špecializácii,“ zhrnula kandidátka.

Posilniť sestrám kompetencie, úmerne tomu prispôsobiť platy

Chybou bolo podľa Ivanovej aj sústrediť hlavnú pozornosť na štrajk za vyššie mzdy, ktorý navyše nedopadol podľa očakávaní.

„Komora dostatočne nevyužila priestor na vecnú diskusiu so zamestnávateľmi a s ministerstvom zdravotníctva, navyše zvolila nesprávnu stratégiu, keď najprv chcela vyriešiť mzdy a až následne kompetencie,“ upozornila Ivanová.

Ako pokračovala, postup musí byť presne opačný. Najprv treba sestrám posilniť kompetencie a úmerne tomu im prispôsobiť platy.

V prípade zvolenia chce Ivanová začať odbornú diskusiu o kompetenciách sestier, ktoré budú odzrkadľovať úroveň ich vzdelania a stupeň špecializácie. V pláne má aj nastaviť nové personálne normatívy, ktoré umožnia posilniť počty zdravotníckych asistentov a sanitárov, aby sa sestry mohli sústrediť na odborné činnosti.

Ako nová prezidentka komory by sa zamerala aj na upravenie platového ohodnotenia sestier nielen podľa dosiahnutého vzdelania, ale aj na základe schopnosti vykonávať odborné činnosti. Cieľom Ivanovej by bolo taktiež zjednodušenie zdravotnej dokumentácie, ktorá v súčasnosti neúnosne zaťažuje sestry.

Upraviť by chcela aj rozsah a štruktúru pregraduálneho vzdelávania, či znížiť finančnú náročnosť školení v rámci systému sústavného vzdelávania sestier.


Kto je Mária Ivanová

„Počas svojej 25-ročnej praxe som prešla prakticky všetkými sesterskými funkciami, či už priamo v nemocniciach alebo na manažérskej úrovni. Začínala som na chirurgickom oddelení v nemocnici v Žiari nad Hronom ako sestra pri lôžku, pôsobila som ako sestra v operačnej sále, v ambulancii, robila som staničnú sestru a nakoniec aj vedúcu sestru.

Po transformácii žiarskej nemocnice na neziskovú organizáciu som prijala ponuku pracovať na poste námestníčky riaditeľa pre ošetrovateľskú starostlivosť. Túto funkciu som neskôr vykonávala aj v nemocniciach vo Vranove nad Topľou a vo Svidníku a dva roky som riadila ošetrovateľstvo tiež v rámci siete Svet zdravia.

V súčasnosti opäť pracujem ako námestníčka pre ošetrovateľstvo v žiarskej nemocnici.“

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
Dátum 27. apríla 2017 12:30Zdroj vZdravotnictve.sk

Odporúčame

Rozumiem

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...