Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
NR SR: Rokovanie 46. schôdze
Viliam Novotný SITA/Ján Slovák
10. novembra 2015 10:47 Zdravotnícke zariadenia od vZdravotnictve.skvZdravotnictve.sk

PPP projekt na novú nemocnicu je podľa Novotného zbabraný

Ak chce mať Bratislava novú modernú univerzitnú nemocnicu, tak by sa mal tender zastaviť, tvrdí poslanec Viliam Novotný. Nový tender by sa mal podľa neho vypísať až po diskusii s lekárskou fakultou, s odborníkmi zo zahraničia, ktorí majú skúsenosti s výstavbou podobných nemocníc, taktiež treba viesť dialóg so zdravotnými poisťovňami.

PPP projekt (verejno-súkromné partnerstvo) na novú univerzitnú nemocnicu v Bratislave je od začiatku zbabraný. Povedal to v rámci diskusie „Výstavba novej nemocnice v Bratislave: Sen alebo reálny projekt“ poslanec parlamentu a člen Parlamentného výboru pre zdravotníctvo Viliam Novotný.

„Z toho nebude nová univerzitná nemocnica, z toho bude alebo tunel ako Váhostav, že peniaze niekde zmiznú v schránkových firmách, alebo sa postaví niečo, čo nebude celkom fungovať podľa predstáv ministerstva zdravotníctva,“ zhodnotil Novotný.

Problémom je podľa neho fakt, že rezort zdravotníctva sa pustil do PPP projektu bez toho, aby sme v zdravotníctve niekedy mali PPP projekt odskúšaný.

Poslanec odporučil, vyskúšať PPP projekt na menšej nemocnici, kým sa pustíme do „vlajkovej lode“ slovenského zdravotníctva. „Ja som sa 6. mája ako poslanec obrátil na Úrad vlády SR, na odbor kontroly, aby premiér prostredníctvom neho zastavil tento tender, pretože sa strácajú peniaze,“ upozornil.

Novotný poukázal na fakt, že milión eur stála štúdia uskutočniteľnosti, pričom poradcovia, spoločnosti Ernst & Young a Ružička Csekes, majú opciu na ďalších 2,2 milióna eur za poradenstvo. „Za 3,2 milióna eur aj ja by som poradil. Podľa mňa tým to aj skončí, poradia a nič z toho nebude, ako z Rázsoch,“ dodal Novotný. 

Podľa neho ak chce mať Bratislava novú, modernú nemocnicu, tak tento tender treba zastaviť. „Môže skončiť len tak, že nič sa nepostaví a budeme mať ďalší skelet ako Rázsochy. Niečo sa postaví a nebude to spĺňať reálne potreby univerzity, poisťovní, pacientov,“ konštatoval.

Nový tender by sa mal podľa Novotného vypísať až po diskusii s lekárskou fakultou, s odborníkmi zo zahraničia, ktorí majú skúsenosti s výstavbou podobných nemocníc, taktiež treba viesť dialóg so zdravotnými poisťovňami.

Tagy

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Rozumiem

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies

X