Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Použitie vyčlenenej rezervy pre nemocnice na iné účely nevníma INEKO pozitívne

Exchange rate, money in rise
Thinkstock.com

Analytik Dušan Zachar však konštatoval, že možno ministerstvo financií pripravuje veľký balík peňazí na oddlženie nemocníc. Rezort financií to mohol vyhodnotiť podľa neho tak, že radšej vyčlení peniaze v rámci tohto mechanizmu, ktorý by mal byť podmienený plnením ozdravných opatrení zo strany nemocníc, ako rezervu rozpustiť teraz v „čiernej diere“.

Použitie rezervy vo výške 50 mil. eur vyčlenenej pre nemocnice na iné účely, nehodnotní kladne analytik INEKO Dušan Zachar. „Nevnímam pozitívne, že napriek prísľubu, očakávaniam a tomu, že v rozpočte bola vytvorená rezerva pre prípad zhoršeného vývoja v zdravotníckych zariadeniach, ktorý aj nastal, bola rezerva použitá na iné účely,“ reagoval pre portál vZdravotnictve.sk.

Spomínaná rezerva mala slúžiť na krytie rizika horšieho hospodárenia nemocníc. Avšak Rada pre rozpočtovú zodpovednosť upozornila na svojom facebookovom profile, že až 47 mil. eur z tejto rezervy bolo nakoniec použitých inde.

„Aj zo správy RRZ vyplýva, že zvýšené príjmy oproti rozpočtu nedokázali pokryť oveľa rýchlejšie rastúce a vyššie výdavky v zdravotníctve,“ poznamenal Zachar.

Možno ministerstvo chystá veľký balík na oddlženie

Analytik však konštatoval, že možno ministerstvo financií pripravuje veľký balík peňazí na oddlženie nemocníc.

„A vyhodnotilo to tak, že radšej vyčlení peniaze v rámci tohto mechanizmu, ktorý by mal byť podmienený plnením ozdravných opatrení zo strany nemocníc, ako rezervu rozpustiť teraz v „čiernej diere“. V takom prípade by sa to dalo pochopiť,“ vysvetlil Zachar.

Ako pre portál vZdravotnictve.sk uviedlo ministerstvo financií, použitie predmetnej rezervy bolo v súlade s vtedy aktuálnymi potrebami jednotlivých kapitol štátneho rozpočtu a v súlade so zákonom o rozpočtových pravidlách verejnej správy.

Výsledky zdravotníckych zariadení patriacich do sektora verejnej správy boli za rok 2016 zaznamenané plne v súlade s metodikou ESA 2010 do notifikovaného schodku rozpočtu verejnej správy.

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
Autor vZdravotnictve.skDátum 2. júna 2017 10:13

Odporúčame

Rozumiem

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...

X