Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Soňa Gaborčáková
Soňa Gaborčáková SITA / Marko Erd
3. augusta 2016 13:54 Zdravotníctvo od vZdravotnictve.skSITA

Poslankyňa OĽaNO chce osobitné limity pre dlžníkov

Opozičná poslankyňa Soňa Gaborčáková tak reaguje na to, že rezort zdravotníctva chystá legislatívu, podľa ktorej lekár nebude môcť odmietnuť pacienta ako neplatiča.

Ministerstvo zdravotníctva SR by podľa poslankyne NR SR za OĽaNO-NOVA Sone Gaborčákovej malo od zdravotných poisťovní žiadať, aby vytvorili osobitné limity pre zdravotnú starostlivosť pacientov – dlžníkov.

Opozičná poslankyňa tak reaguje na to, že rezort chystá legislatívu, podľa ktorej lekár nebude môcť odmietnuť pacienta ako neplatiča.

Ak poisťovne osobitné limity pre zdravotnú starostlivosť dlžníkov nevytvoria, podľa Gaborčákovej takáto právna úprava nevyrieši problém zdravotnej starostlivosti sociálne slabších občanov.

“V praxi to môže vyzerať tak, že táto právna úprava zabezpečí následnú ošetrovateľskú starostlivosť človeka bez domova,” uviedla poslankyňa.

Starostlivosť tak nemusí dostať niekto iný

Môže to však podľa nej reálne spôsobiť to, že v danom mesiaci nedostane ošetrovateľskú starostlivosť napríklad onkologický pacient v prirodzenom domácom prostredí, ktorý patrí tiež do sociálne slabšej skupiny obyvateľstva, alebo človek bez domova s bercovými vredmi.

„Dôvodom bude, že sa vyčerpá limit, teda mesačný zmluvný rozsah stanovený zdravotnou poisťovňou pre poskytovateľa zdravotnej starostlivosti na daný mesiac,” upozornila Gaborčáková.

Tagy

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

X