Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Viliam  Čislák
Exminister zdravotníctva Viliam Čislák SITA / Marko Erd
30. októbra 2015 11:14 Zdravotníctvo od vZdravotnictve.skvZdravotnictve.sk

Čislák ostáva vo funkcii, poslanci ho neodvolali

Minister zdravotníctva Viliam Čislák ostáva naďalej vo funkcii. Poslancom opozície sa totiž nepodarilo ho na piatkovej mimoriadnej schôdzi odvolať. Z prítomných 112 poslancov za vyslovenie nedôvery hlasovalo 38, proti boli 74 a nikto sa nezdržal. Na odvolanie člena vlády pritom treba 76 hlasov.

Predkladateľ návrhu Július Brocka (KDH) si napriek tomu nemyslí, že išlo o zbytočnú schôdzu, ako ju označili premiér Robert Fico a niektorí poslanci Smeru-SD. Občania teraz budú viac citliví na „tety Anky“, uviedol vo svojom záverečnom vystúpení Brocka.

Krátko po ôsmej hodine predseda parlamentu Peter Pellegrini vyše deväť hodín trvajúcu 57. schôdzu ukončil.


19:39 – Rozprava skončila, poslanci nevyužili možnosť sa prihlásiť do nej ústne. Hlasovať sa bude o 20:10.


19:15 – Alojz Hlina (klub KDH) pripomenul protest, ktorý v Košiciach viedol proti „košickej zdravotníckej mafii“. Sľúbil, že nebol posledný a do Košíc sa vráti.

Anton Martvoň (Smer-SD) nato citoval list predsedovi parlamentu, v ktorom občania žiadajú hospitalizovať Hlinu na psychiatrii. Predsedajúca Erika Jurinová (OĽaNO) nechala Martvoňovi vypnúť mikrofón.


18:47 – Peter Osuský (nezaradený) súcití s ministrom Čislákom, pretože podľa neho dostal nesplniteľnú úlohu robiť dojem. „Odvolávame ho ako symbol,“ povedal.

Peter Osuský
SITA / Marko Erd

18:25 – Nezaradený poslanec Viliam Novotný prízvukoval, že ministra sa nesnažia odvolať preto, že niečo spravil, ale, naopak, preto, že nekonal. Konať ani nemôže, vyhlásil Novotný.


17:58 – Poslanci prihlásení do rozpravy nie sú v sále, poradie stratil už druhý. Daniel Lipšic a Alojz Hlina upozorňujú predsedajúceho Pavla Pellegriniho, aby dbal na dodržiavanie rokovacieho poriadku a nedovolil poslancom vo faktických poznámkach reagovať na iné faktické poznámky.


16:18 – Ján Mičovský (OĽaNO) za vážnejšie ako pochybenia ministra považuje jeho nečinnosť. Poukázal však aj na kauzy, ktoré označil za „kvapky, ktoré sa zlievajú“.


15:33 – Tibor Bastrnák (Most-Híd): Smer-SD nevyriešil žiadne problémy v zdravotníctve a premrhal štyri roky.


14:49 – Aj Richard Raši (Smer-SD) sa venoval „tete Anke“. „Všetko prebehlo tak, ako malo,“ zhrnul výsledky poslaneckého prieskumu vo VšZP.


14:14 – Najskloňovanejším menom v rozprave bude zrejme „teta Anka“. Vrátil sa k nej aj Július Brocka (KDH).


13:42 – Jozef Valocký (Smer-SD) opakuje tvrdenia z raňajšej tlačovej besedy Richarda Rašiho o údajne nevýhodných zmluvách, ktoré uzavrel Marian Faktor (KDH) v čase svojho pôsobenia na čele VšZP.


13:25 – Poslanci vytkli Čislákovi, že sa vo svojom vystúpení nevenoval kauzám, pre ktoré ho vlastne odvolávajú.


13:05 – Minister sa preventívne vyjadril aj ku kauzám, ktoré sa nespomínajú v dôvodovej správe a ktoré mu zatiaľ nik nevytkol ani v pléne – k zmluve štátneho tajomníka Mária Miklošiho s VšZP a k navyšovaniu platieb pre letecké záchranky.


12:50 – Čislák odmieta tvrdenia, že nezabezpečil financie na zvyšovanie platov zdravotníkov. „Sú garantované, pretože v rozpočte na budúci rok sú viazané na tento účel,“ vyhlásil Čislák počas svojho vystúpenia v Národnej rade SR.

Minister poprel obvinenia, že by nerobil nič proti korupcii v zdravotníctve. Podľa Čisláka zavedenie protikorupčných liniek bolo dôležité a odmietol snahy opozície tento krok zľahčovať. Pripomenul tiež zákonnú zmenu spôsobu komunikácie lekárov a farmaceutických firiem. „Aj toto je krok proti korupcii,“ uviedol minister.


12:00 – Poslancov rozhnevalo Ficovo vystúpenie aj to, že po ňom odišiel a nevypočul si ich faktické poznámky.


11:50 – Ministra obhajuje premiér Robert Fico. Vyzdvihol jeho kroky na čele rezortu. Zároveň povedal, že má informácie, podľa ktorých sa opozícia bude snažiť odvolať aj jeho.

Premiér Robert Fico obhajuje ministra Viliama Čisláka
SITA / Marko Erd

11:35 – Ak Čislák opäť vymenuje do funkcie riaditeľa Všeobecnej zdravotnej poisťovne (VšZP) Marcela Foraia, bude to hrubé morálne a etické zlyhanie, povedal pri predkladaní návrhu na odvolanie ministra Július Brocka (KDH). Riaditeľ VšZP sa podľa neho musí správať aj eticky a morálne.  Brocka vo svojom vystúpení pripomenul kauzu „tety Anky“, ale aj piešťanského CT a predaja pozemkov bratislavskej fakultnej nemocnice. „Jedna teta Anka oberie zdravotníctvo o viac peňazí ako sto skorumpovaných lekárov,“ vyhlásil Brocka. Ministra tiež obvinil, že nedokáže zabezpečiť financovanie rezortu.


11:15 – Poslanci budú rokovať bez obedňajšej prestávky a až kým nevystúpia všetci prihlásení do rozpravy, teda aj po 16:00. Návrh na odvolanie predkladá Július Brocka (KDH).


11:00 – Poslanci parlamentu sa v piatok zišli na mimoriadnej schôdzi. Jediným bodom programu bude vyslovenie nedôvery ministrovi zdravotníctva Viliamovi Čislákovi. Opozičné strany predložili návrh na vyslovenie nedôvery Čislákovi v pondelok. Návrh na Čislákov pád podpísalo 40 opozičných poslancov strán KDH, OĽaNO, SaS, Most-Híd a časť nezaradených zákonodarcov.

S odvolaním ministra však nesúhlasí vláda. Pokus opozície o vyslovenie nedôvery Čislákovi je podľa jeho kolegov neodôvodnený, podložený viacerými klamlivými tvrdeniami a zo strany opozície ide vyslovene o vykonštruovaný zámer. Vyplýva to z nesúhlasného stanoviska, ktoré v stredu na svojom rokovaní prijala vláda SR k návrhu skupiny poslancov.

Ako prvý dôvod na odvolanie ministra časť poslancov uvádza vymenovanie nového generálneho riaditeľa Všeobecnej zdravotnej poisťovne (VšZP) Miroslava Vaďuru a zároveň predsedu predstavenstva VšZP. Podľa nich nový riaditeľ, ako člen predstavenstva, poznal zmluvy s rodinou bývalého riaditeľa VšZP Marcela Foraia, ktorý z postu odstúpil. „Vláda SR iba pripomína, že bol to práve minister zdravotníctva, ktorý dal celú situáciu prešetriť, nielen na Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou, ale aj na Najvyšší kontrolný úrad SR,“ konštatovali v stanovisku ministri.

Zároveň sa vo VšZP 26. októbra uskutočnil poslanecký prieskum parlamentného výboru pre zdravotníctvo, aj za účasti poslancov, ktorí sa podpísali pod odvolávanie ministra. „Konštatovali, že pokiaľ ide o zvýhodňovanie rodinných príslušníkov v štátnej poisťovni, nenašli žiadne podozrivé zistenia,“ doplnil kabinet.

Dôvodom na vyslovenie nedôvery má byť aj vymenovanie Vaďuru za šéfa VšZP, ktoré bolo podľa skupiny opozičných poslancov netransparentné. Svoje tvrdenia odôvodňujú okrem iného kúpou 64-vrstvového CT prístroja za 1,4 mil. eur, keď bol menovaný vo funkcii riaditeľa Univerzitnej nemocnice Bratislava.

Problémom je podľa skupiny poslancov tiež neschopnosť ministra zdravotníctva zabezpečiť dostatok príjmov v rezorte na finančné krytie platov zdravotníkov. Ministri tvrdia opak, v niektorých prípadoch by mala byť mzda zdravotníckych pracovníkov podľa nich vyššia v priemere aj o 200 eur. Podpredseda Sekcie zdravotníctva SDKÚ-DS Valerián Potičný však upozornil na nezvyšovanie platov sestier. „Dokonca mnohým aj klesnú. Nebudú sa totiž rátať odpracované roky,“ uviedol.

Július Brocka (KDH) predkladá návrh na odvolanie ministra zdravotníctva
SITA / Marko Erd

Minister zdravotníctva podľa podpredsedu KDH Júliusa Brocku nevie riadiť organizácie v zdravotníctve, škandály zametá pod koberec a preto stratil dôveru opozičných poslancov. Brocka spomenul, že kradnutie sa stalo štýlom vlády Smeru, čo dokazuje prípad „tety Anky“. Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) podpísala zmluvy v hodnote 14 miliónov eur so 77-ročnou Annou Sučkovou, ktorá je tetou dnes už bývalého šéfa VšZP Marcela Foraia. Išlo o 69 zmlúv uzavretých so siedmimi spoločnosťami, v ktorých je Sučková buď konateľom, spoločníkom alebo oboje.

Podpredseda KDH zdôraznil, že Čislák síce Foraia po prevalení kauzy odvolal, namiesto neho však vymenoval za šéfa VšZP Miroslava Vaďuru, ktorý predtým pôsobil ako finančný riaditeľ VšZP.

Tagy

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

X