Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Ercp_poprad.jpg
Foto: Nemocnica Poprad
16. júna 2017 9:00 Zdravotnícke zariadenia od vZdravotnictve.skSITA

Popradská nemocnica začína s novým endoskopickým vyšetrením

Popradská nemocnica začína od polovice júna realizovať nové endoskopické vyšetrenie. Informovala o tom hovorkyňa nemocnice Sylvia Galajda.

ERCP alebo endoskopická retrográdna cholangiopankreatikografia (ERCP) je kombinovaná endoskopická a rádiodiagnostická metóda na zobrazenie žlčových ciest a vývodu podžalúdkovej žľazy.

Vyšetrenie má účel diagnostický – zisťuje sa chorobný proces žlčových ciest a podžalúdkovej žľazy – a predovšetkým liečebný: odstraňujú sa kamene zo žlčových ciest, rozširujú sa zúženia žlčových alebo pankreatických ciest, zavádza sa drenážna rúrka na odtok žlče a podobne. Vďaka tejto metóde je mnohokrát pacient ušetrený od operácie.

Odborným garantom, ktorý bude v Poprade vykonávať ERCP vyšetrenia, je Jan Martínek z prestížneho pracoviska IKEM v Prahe. Pod jeho vedením bude pracovať Ján Mikloš, atestovaný gastroenterológ z Oddelenia vnútorného lekárstva s JIS metabolickou Nemocnice Poprad, a.s. Vyšetrenia sa budú v prvých mesiacoch realizovať raz týždenne, vo štvrtky.

Môžu aj odoberať tkanivo

„Táto vyšetrovacia a liečebná metóda je tak trochu podobná gastroskopii,“ vysvetlila primárka Oddelenia vnútorného lekárstva s JIS metabolickou, Sylvia Dražilová.

Princípom metódy je zavedenie ohybného endoskopu s bočnou optikou cez ústa, hltan, pažerák, žalúdok do tenkého čreva.

V dvanástniku lekár nájde spoločné ústie žlčových ciest a vývodu podžalúdkovej žľazy. Do neho vstriekne kontrastnú látku. Keď sa kontrastná látka dostane do žlčových ciest alebo vývodu podžalúdkovej žľazy, cesty spriehľadní, čo lekár sleduje na monitore.

Pri vyšetrení je možné z vyšetrovaných orgánov odobrať bezbolestne kúsok tkaniva na histologické vyšetrenie.

„V snahe o zabezpečenie komfortu pacienta plánujeme ERCP vyšetrenia na našom pracovisku realizovať v celkovej anestéze. Preto bude nutné, aby si pacient pred vyšetrením zabezpečil interné a anestéziologické predoperačné vyšetrenia cestou svojho obvodného lekára a následne špecialistov,“ dodala Dražilová.

 

Tagy

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Rozumiem

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...

X