Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
MR v Poprade
Foto: SITA / Radoslav Maťaš
16. februára 2017 15:48 Zdravotnícke zariadenia od vZdravotnictve.skSITA

V Poprade zmodernizovali pracovisko magnetickej rezonancie

Nový MR prístroj prináša okrem všetkých štandardných typov MR vyšetrení aj nové, špecializované vyšetrenia, ktoré rozšíria možnosti poskytovanej zdravotnej starostlivosti.

Pracovisko magnetickej rezonancie (MR) v areáli Nemocnice Poprad prešlo rekonštrukciou.

Vďaka novému prístroju so silou magnetického poľa 3 Tesla sú pacientom dostupné najnovšie vyšetrovacie postupy, predstavuje tiež zvýšenie komfortu počas vyšetrenia rozšírením otvoru magnetu.

Rovnako umožňuje lepšiu kvalitu a zreteľnosť MR snímok, rýchlejšie vyšetrenie pacientov a rozšírenie diagnostických možností v oblasti magnetickej rezonancie. Uviedol to vo štvrtok pri otvorení 3T pracoviska Ladislav Pásztor, predseda predstavenstva spoločnosti Pro Diagnostic Group, a. s., pod ktorú pracovisko patrí.

Umožní aj nové vyšetrenia

Nový MR prístroj prináša podľa Pásztora okrem všetkých štandardných typov MR vyšetrení aj nové, špecializované vyšetrenia, ktoré rozšíria možnosti poskytovanej zdravotnej starostlivosti.

Ide napríklad o vyšetrenia z oblasti neuroradiológie či menej zaťažujúce vyšetrenia prostaty bez nutnosti použitia endorektálnej cievky.

„Nové diagnostické postupy bude možné použiť aj v oblasti degeneratívnych ochorení, ako je Alzheimerova či Parkinsonova choroba,“ uviedla primárka pracoviska MR v Poprade Katarína Ménová.

Prístroj zároveň poskytuje možnosť precíznejšej diagnostiky ochorení mozgu a lepšie predoperačné plánovanie najnáročnejších mozgových operácií.

Rovnako umožní aj komplexné vyšetrenia hrudnej a brušnej dutiny, panvy, muskuloskeletálneho systému, cievneho systému dospelých aj detských pacientov a veľa pokročilých klinických aplikácií.

„Výhodou nového prístroja je priestrannejší vyšetrovací tunel, ktorý ocenia najmä obéznejší pacienti, ale aj tí, ktorým pocit v stiesnených priestoroch nerobí dobre,“ doplnila Ménová.

Foto: SITA/Radoslav Maťaš

Za desať rokov 100 tisíc pacientov

Pracovisko sa nachádza priamo v priestoroch popradskej nemocnice. Podľa jeho primárky patrí dlhodobo k jedným z najvyťaženejších pracovísk na Slovensku.

Doteraz používaný prístroj, ktorý nahradil nový, bol podľa nej od svojho spustenia v roku 2006 v nepretržitej prevádzke. „Ročne sme vďaka nemu vyšetrili 10 až 12-tisíc pacientov, čo je vyše 100-tisíc pacientov za posledných desať rokov,“ uviedla.

Prevádzka magnetickej rezonancie MR Poprad, s.r.o, je jedným z troch pracovísk magnetickej rezonancie na východnom Slovensku, ktoré patria pod spoločnosť Pro Diagnostic Group, a.s., pôsobiacej v oblasti zobrazovacej diagnostiky. Pod Tatrami ju otvorili pred desiatimi rokmi.

Pracovisko je pripojené do Telerádiologického komunikačného centra (T3C), prostredníctvom ktorého je možné, aby spolupracujúce zdravotnícke zariadenia a ambulancie zasielali snímky alebo nálezy elektronicky, bezplatne a zabezpečeným spôsobom.

Tagy

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

X