Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
NR SR: Sídlo slovenského parlamentu
Foto: SITA/Diana Černáková
20. septembra 2018 18:27 Zdravotníctvo od vZdravotnictve.skSITA

Poplatky za objednanie u lekára parlament neschválil

Pacienti sa nebudú môcť za poplatok objednať na konkrétny čas v rámci ordinačných hodín

Návrh novely zákona o zdravotnej starostlivosti od poslancov strany Sloboda a solidarita (SaS), ktorým sa pacienti mohli vyhnúť čakaniu u lekára za poplatok v sume najviac 10 eur, neprešiel do druhého čítania.

Návrh mal zaviesť ordinačné hodiny určené na vyšetrenia objednané na konkrétny čas v rámci riadnych ordinačných hodín za poplatok v uvedenej výške. Rozsah ordinačných hodín mal byť maximálne päť za týždeň.

„Od návrhu zákona možno očakávať skvalitnenie života a možnosť lepšieho manažmentu času najmä pracovne zaneprázdnených pacientov. Zároveň sa zakotvuje pravidlo o minimálnom rozsahu ordinačných hodín špecializovanej ambulantnej starostlivosti, v rámci ktorých nesmie platiť možnosť objednania sa na konkrétny čas, a to na úrovni najmenej trikrát do týždňa najmenej do 12. hodiny (z celkového rozsahu najmenej 40 ordinačných hodín). Doplnkové ordinačné hodiny sa návrhom vypúšťajú,“ uvádzalo sa v dôvodovej správe k návrhu zákona.

Juraj Blanár bol proti

„Snažili sme sa stanoviť poplatky vo výške, ktorá lekárom pomôže a pacientov nezruinuje,“ uviedla v rozprave k novele tímlíderka SaS pre zdravotníctvo Jana Cigániková. Podľa nej by to pomohlo nielen lekárom a ambulanciám, ale aj pacientom, ktorí by to pocítili prostredníctvom lepších služieb.

Na argumenty poslankyne reagoval aj poslanec strany Smer Juraj Blanár. Spýtal sa, prečo lekári neobjednávajú pacientov aj bez poplatku. Podľa neho by poplatky rozdelili ľudí do dvoch kategórií.

Tagy

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

X