Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Juraj Blanár
Juraj Blanár SITA / Milo Fabian
28. septembra 2015 13:58 Zdravotníctvo od vZdravotnictve.skSITA

Poplatky v Žilinskom kraji sú podľa Blanára pod kontrolou

Predseda Žilinského samosprávneho kraja Juraj Blanár označil za pozitívum novely zákona o rozsahu zdravotnej starostlivosti zrušenie poplatku za prednostné vyšetrenie. Podľa neho bol tento poplatok amorálny a nemal obdobu v EÚ. 

Poplatky v ambulanciách v Žilinskom kraji sú pod kontrolou. Zhodli sa na tom predseda Žilinského samosprávneho kraja (ŽSK) Juraj Blanár a riaditeľka odboru zdravotníctva ŽSK Anna Majbíková.

Novela zákona o rozsahu zdravotnej starostlivosti je podľa nich prvým krokom k zavedeniu pravidiel v poplatkoch, ktoré od roku 2004, kedy boli zavedené, vyberali lekári.

„Vyberali sa také bizarné poplatky, ako VIP poplatok, poplatok za balík služieb komfort, za nenahlásenie zmeny zdravotnej poisťovne, za vypísanie lekárskeho predpisu alebo manipulačný poplatok, čo boli výkony zároveň hradené zo zdravotného poistenia,“ poznamenal Blanár.

Podľa neho v súčasnosti nemôže nastať duplicita, keďže zákon jasne určuje, za ktoré výkony môže lekár poplatok od pacienta vyberať.

Blanár označil za pozitívum novely zrušenie poplatku za prednostné vyšetrenie. „Bol to poplatok, ktorý je podľa môjho názoru absolútne amorálny a nemá obdobu nikde v Európskej únii. Poplatok za to, že lekár zobral niekoho, kto predbehol ďalších pacientov, ktorí ostali v čakárni. A pritom to bolo za výkon hradený zo zdravotného poistenia. Dnes je tento poplatok zrušený, pričom sa nezrušilo samotné prednostné vyšetrenie a je to čisto na lekárovi, aby si manažoval svojho pacienta,“ uviedol predseda Žilinského samosprávneho kraja.

Lekárov budú aj sami kontrolovať

Pozitívna zmena sa podľa Blanára prejavila aj v počte podnetov, ktoré pacienti zaslali v súvislosti s poplatkami za prednostné vyšetrenie na Úrad ŽSK. „Zatiaľ čo do účinnosti tohto zákona sme dostali od pacientov 35 podnetov, v druhom polroku, keď už zákon začal byť účinný, evidujeme len dva podnety,“ spresnil Blanár.

Novela zákona zároveň určuje poskytovateľom zdravotnej starostlivosti povinnosť zaslať vyšším územným celkom zoznamy výkonov, podľa ktorých sa v ambulancii vyberajú poplatky. Žilinská župa momentálne dokončuje kontrolu 1 400 zoznamov, ktoré lekári na úrad doručili.

„V Žilinskom kraji môžeme povedať, že už 500 poskytovateľov zdravotnej starostlivosti má zoznamy výkonov vypracované v súlade so zákonom a ďalších 500 čaká len na posledné administratívne úpravy,“ informoval Blanár.

Ako dodal, od októbra bude odbor zdravotníctva vykonávať fyzické kontroly, pričom pri porušení zákona hrozí pokuta vo výške 3 319 eur.

Tagy

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

X