Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Štefan Zelník
Štefan Zelník | Foto: SITA/Marek Mrviš
22. júna 2017 13:07 Zdravotníctvo od SITASITA

Politici rozhodujú o vzdelávaní sestier bez nich a za zatvorenými dverami

AKTUALIZOVANÉ: Podľa Zelníka išlo iba o pracovné stretnutie so školami.

Politici chcú rozhodovať o vzdelávaní sestier bez nich za zatvorenými dverami. Upozornila na to vo štvrtok Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek (SK SaPA).

„V Národnej rade Slovenskej republiky od 12. hodiny zasadá komisia, ktorá má navrhnúť budúcnosť vzdelávania sestier na Slovensku bez toho, aby na pracovné stretnutie boli pozvaní oficiálni zástupcovia sestier a pôrodných asistentiek, čo pripomína „Mníchovskú zradu“,“ uviedla komora v stanovisku.

SK SaPA preto vyzýva predsedu NR SR Andreja Danka, aby na pôde parlamentu zabezpečil názorovú pluralitu a umožnil tak, aby sa k problematike vzdelávania sestier mohli vyjadriť v prvom rade samotné sestry.

Sestry nepozvali

Ako ďalej objasnili sestry v stanovisku, pracovné stretnutie na júnovom parlamentnom výbore pre zdravotníctvo zvolal predseda Štefan Zelník.

„Som štatutárny zástupca Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek, ktorá registruje vyše 40 tisíc sestier a pôrodných asistentiek na Slovensku a má vyše 26 tisíc členov. SK SaPA je v súčasnosti jediná samosprávna stavovská organizácia s celoslovenskou pôsobnosťou so sídlom v Bratislave združujúca sestry a pôrodné asistentky. S kým chcú rokovať o budúcnosti sestier, keď nie o nás?“ pýta sa prezidentka komory Iveta Lazorová.

Prezidentka nerozumie tomu, ako predseda výboru Zelník vôbec mohol zvolať pracovné stretnutie k vzdelávaniu sestier, na ktoré pozval zástupcov výboru, predstaviteľov Ministerstva zdravotníctva SR, zástupcov nemocníc, riaditeľov stredných zdravotníckych škôl, ale ignoroval predstaviteľov SK SaPA a taktiež samotné fakulty zdravotníctva, ktoré vzdelávajú sestry v ošetrovateľstve.

Mníchovská zrada

Predstavitelia sestier nielenže neboli pozvaní na pracovné stretnutie, ale o samotnom pracovnom stretnutí nie je oficiálna zmienka v programe NR SR.

„Zdá sa, že pán predseda výboru pre zdravotníctvo nemá rád oponentov v diskusii. Na pracovné stretnutie si pozval zástupcov, ktorí podporujú stredoškolské vzdelávanie sestier, ale na Slovensku sa sestry už roky vzdelávajú aj na vysokých školách. Vyzerá to tak, že sa lekári chcú rozhodnúť o sestrách v tichosti, ako Nemci v Mníchove pred takmer 80 rokmi počas Mníchovskej dohody, respektíve Mníchovskej zrady,“ konštatoval člen Rady a Prezídia SK SaPA Milan Laurinc.

Slovensko má jeden z najlepších systémov vzdelávania sestier v Európe a podľa Lazorovej by bolo veľkou chybou ho vrátiť z vysokých škôl späť na stredné školy. Problém nie je vo vzdelávaní, ale v tom, že sestry potrebujú lepšie podmienky pre vykonávanie ich práce.

„Zásadne odmietame tvrdenia niektorých politikov o tom, že vysokoškolské vzdelávania sestier je neefektívne a zbytočné, a to nie len preto, že tento názor odporuje európskej legislatíve, ale aj preto, že sa vzďaľuje vzdelávaniu sestier a pôrodných asistentiek vo vyspelých krajinách. Navyše viaceré zahraničné výskumy dokazujú, že zvyšujúcou sa vzdelanostnou úrovňou sestier dochádza k znižovaniu úmrtnosti pacientov,“ uzavrela Lazorová.

Zelník: bolo to stretnutie so školami

Predseda parlamentného výboru pre zdravotníctvo Štefan Zelník uviedol pre agentúru SITA, že išlo o stretnutie na pôde parlamentu so zástupcami stredných zdravotných škôl. Zaoberali sa napríklad zdravotníckymi asistentmi, či praktickými sestrami, ktoré fungujú v Českej republike.

Komunikačný odbor rezortu zdravotníctva v reakcii informoval, že išlo o pracovné stretnutie.

„Na stretnutí bolo prítomných viacero odborníkov, za rezort zdravotníctva sa zúčastnila riaditeľka Odboru ošetrovateľstva MZ SR, takzvaná ministerská sestra. Ministerstvo zdravotníctva je pripravené diskutovať o tejto problematike so všetkými relevantnými subjektmi, vrátane zástupcov Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek,“ uzavrelo ministerstvo.

Tagy

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Rozumiem

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies

X