Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Spravodlivost
Foto: FreeImages.com
23. augusta 2015 14:23 Poisťovníctvo od vZdravotnictve.skSITA

Poisťovne nebudú platiť do prevenčného fondu

Zdravotné poisťovne mali pôvodne hradiť športové poukazy pre mládež. Prevencii sa nebránia, majú však vlastné projekty. 

Zdravotné poisťovne napokon nebudú musieť odvádzať peniaze z vybraného poistného do prevenčného fondu. Túto povinnosť pôvodne predpokladal návrh nového zákona o športe, v medzirezortnom pripomienkovom konaní však toto ustanovenie zo zákona vypadlo.

„Myslíme si, že nie je správne, aby sa odčerpávali peniaze zo zdravotníckeho systému,“ skonštatoval PR špecialista zdravotnej poisťovne Dôvera Matej Štepianský. Súhlasí aj štátna Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP). Ako pripomenula jej hovorkyňa Petra Balážová, VšZP podala zásadnú pripomienku a z tejto právnej normy navrhla vypustiť všetky ustanovenia týkajúce sa novozadefinovaných právnych povinností zdravotných poisťovní.

Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu (MŠ) v návrhu zákona o športe zároveň menilo aj zákon o zdravotnom poistení. Od poisťovní chcelo, aby zriadili prevenčný fond. Do neho mali odvádzať 0,25 % z prijatého poistného. Z tejto sumy mali 80 % previesť ministerstvu na mimorozpočtový účet zriadený pre príjmy a výdavky športu.

„Tento zdroj by mohol byť použitý výlučne na dva účely, a to financovanie športových poukazov pre deti a projekty na výstavbu, rekonštrukciu a prevádzkovanie športovej infraštruktúry športu pre všetkých,“ uvádzalo ministerstvo školstva v predkladanom návrhu. Ostatných 20 % peňazí, ktoré by zostali vo fonde, mali poisťovne použiť na „realizáciu projektov, ktorých cieľom je podpora a rozvoj športu v Slovenskej republike alebo projektov podporujúcich zdravý spôsob života a zdravie poistencov zdravotnej poisťovne“.

Prevenciu vidia inak

Zdravotné poisťovne sa pritom prevencii nebránia, majú na to však vlastné projekty. Svojím poistencom, ktorí podstupujú preventívne prehliadky, poskytujú rôzne benefity či uhrádzajú vyšetrenia nad rámec stanovený zákonom.

Prevenčný fond si podľa prepočtov zdravotnej poisťovne Union mal v budúcom roku ukrojiť zo zdrojov verejného zdravotného poistenia 11 mil. eur ročne. Negatívny postoj voči návrhu zriadiť prevenčný fond, z ktorého má byť financované niečo iné ako úhrada zdravotnej starostlivosti, malo aj ministerstvo zdravotníctva (MZ).

„Vzhľadom k súčasnej finančnej situácii v rezorte zdravotníctva je podobná požiadavka neprijateľná. Dovoľujeme si zároveň upozorniť, že prioritná úloha pri verejnom zdravotnom poistení je financovanie poskytovanej zdravotnej starostlivosti. Podporu a rozvoj športu je potrebné financovať z iných zdrojov štátneho rozpočtu,“ odkázalo MZ rezortu školstva.

K návrhu ministerstva školstva prišlo takmer 600 pripomienok z čoho bolo 253 zásadných.

Tagy

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

X