Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Dohoda
Foto: FreeImages.com
7. septembra 2015 10:00 Poisťovníctvo od vZdravotnictve.skvZdravotnictve.sk

Poisťovne lákajú na výhody

Konečný termín na zmenu zdravotnej poisťovne, 30. septembra tohto roka, sa nezadržateľne blíži. Portál vzdravotnictve.sk vám preto prináša prehľad výhod, ktoré ponúkajú jednotlivé zdravotné poisťovne na Slovensku.

Všeobecná zdravotná poisťovňa

Ako uviedla hovorkyňa Všeobecnej zdravotnej poisťovne (VšZP) Petra Balážová, pre poisťovňu je dôležitý každý poistenec, preto sa okrem získavania nových poistencov zameriava aj na udržanie súčasných. „VšZP sa o priazeň svojich poistencov uchádza počas celého roka a to konkrétnymi krokmi v podobe vyššej kvality poskytovaných služieb, ich modernizáciou (ePobočka), skracovaním čakacích listín,“ poznamenala Balážová s tým, že za dva roky znížili počet poistencov na čakacích listinách o 66 %. VšZP oslovuje poistencov podporou prevencie, ako napríklad kampaň na podporu prevencie rakoviny hrubého čreva, preventívnymi prehliadkami.

Nad rámec zákona hradí VšZP viaceré preventívne vyšetrenia a očkovania:

 • očkovanie proti chrípke
 • očkovanie proti vírusovej hepatitíde typu B
 • čiastočne uhrádza svojim poistencom aj tretiu dávku kombinovanej vakcíny proti hepatitíde A a hepatitíde B, a to v sume, ktorá zodpovedá cene 3. dávky vakcíny proti hepatitíde typu B
 • test na okultné krvácanie už od 40. roku života ( zákonný nárok je od 50. roku života)
 • cytologické vyšetrenie sterov krčka maternice pri každej preventívnej prehliadke
 • urologickú prehliadku u mužov raz za 3 roky už od 40. roku života (zákonný nárok je 1 krát za tri roky od 50. roku života)
 • vyšetrenie rizika vzniku cievnej mozgovej príhody

Podľa Balážovej pacientov motivujú, aby sa viac starali o svoje zdravie. „Ako jediná zdravotná poisťovňa máme atraktívnu súťaž „Za preventívnu prehliadku dovolenka“, v ktorej môžu poistenci vyhrať dovolenku pri mori podľa vlastného výberu a ďalšie hodnotné ceny,“ priblížila.

Zdravotná poisťovňa každý rok uskutočňuje po celom Slovensku v priemere 145 podujatí „Deň pre vaše zdravie“. „Je to ideálna voľba, ako poistenci môžu získať dôležité informácie o svojom zdravotnom stave. „Zdravé dni“ organizujeme počas celého roka nielen pre verejnosť, ale i väčších zamestnávateľov v rámci celého Slovenska,“ konštatovala Balážová.

Prostredníctvom portálu www.preventivne.sk podporuje VšZP prevenciu onkologických a iných civilizačných ochorení. „Poistenci tam môžu nájsť základné informácie o 15-tich najčastejšie sa vyskytujúcich ochoreniach, vrátane jednoduchého testu. Užitočnou pomôckou je aj kompletný prehľad preventívnych prehliadok, na ktoré má poistenec nárok z verejného zdravotného poistenia, vrátane podrobných informácií o tom, z čoho má prehliadka pozostávať,“ podotkla Balážová.

Union ZP

Union
SITAFoto: SITA / Tomáš Benedikovič

Napriek tomu, že záujem o zmenu zdravotnej poisťovne z roka na rok klesá, Union zdravotná poisťovňa v minulom roku ako jediná zdravotná poisťovňa zaznamenala nárast vo všetkých regiónoch Slovenska a celkový počet nových poistencov bol najvyšší. Podľa špecialistky externej komunikácie a hovorkyne Union zdravotnej poisťovne Judity Smatanovej mali najnižší úbytok poistencov. „Z čoho vyplýva, že me ako jediní zaznamenali čistý prírastok do poistného kmeňa. V Union zdravotnej poisťovni „bojujeme“ o poistencov zabezpečovaním kvalitnej a dostupnej zdravotnej starostlivosti, našimi benefitmi a službami, ktoré poistencom poskytujeme,“ konštatovala.

Union ZP uvádza na svojej stránke päť hlavných dôvodov, ktorými chce presvedčiť poistencov:

 • Najkratšia čakacia doba na plánovanú operáciu
 • Zdravotné benefity pre rodinu v hodnote 1 073 EUR
 • Zľava 50 % na Individuálne komplexné cestovné poistenie do zahraničia
 • Odmena pre všetkých, ktorí sa starajú o svoje zdravie
 • Pomoc pri odhalení potravín, ktoré spôsobujú zdravotné problémy

Medzi benefity pre všetkých poistencov v budúcom roku zaradila poisťovňa preventívne očkovania nad rámec zákona. Okrem iného sú to očkovania proti:

 • HPV, ktorý spôsobuje rakovinu krčka maternice
 • pneumokokom
 • hepatitíde typu A+B
 • hepatitíde typu A
 • chrípke
 • rotavírusom

V budúcom roku budú môcť poistenci využiť zazmluvnené nadštandardné vyšetrenia, ako napríklad licencovaná pôrodná asistencia, CRP vyšetrenie, EKG u všeobecného lekára, či špeciálny benefit: 40-percentná zľava z ceny poplatku za ročnú starostlivosť v NsP Medissimo.

„O našom zdraví nám najviac prezradí telo. My to vieme, a preto sme do našich benefitov zaradili i množstvo preventívnych aktivít, vďaka ktorým lekári dokážu vážne zdravotné problémy odhaliť ešte v zárodku,“ uviedla zdravotná poisťovňa na webe.

Union ZP tiež poskytuje telefonické zákaznícke centrum, online pobočku, 24-hodinovú asistenčnú službu EuroCross International, či vitamínový balíček pre darcov krvi.

Dôvera

Dôvera
SITA / Tomᚹ BenedikovičFoto: SITA / Tomáš Benedikovič

Podľa PR špecialistu zdravotnej poisťovne Dôvera Mateja Štepianského je ich poistný kmeň stabilný. „Napriek mnohým politickým búrkam sme si udržali dôveru našich poistencov. Záleží nám na rozširovaní poistného kmeňa, posilňuje to našu stabilitu a umožňuje prinášať benefity väčšej skupine ľudí. Našim poistencom ponúkame širokú škálu benefitov a tieto sa snažíme predstaviť aj poistencom iných zdravotných poisťovní,“ zhodnotil.

Dôvera v týchto dňoch putuje naprieč Slovenskom cez 24 miest s Festivalom zdravia. „Oslovujeme ľudí a snažíme sa im poradiť napríklad v otázkach zdravého životného štýlu či darcovstva krvi,“ priblížil akciu Štepianský.

Medzi nadštandardné služby radí zdravotná poisťovňa vrátenie doplatkov za lieky až do výšky 100 eur. „Doplatky za lieky vrátime každému z rodiny až do výšky 100 eur. Ak sú mama a otec poistení v Dôvere a takisto aj ich dve deti, môžu od nás dostať späť až 400 eur,“ vysvetľuje Dôvera na svojom webe.

Poistenci môžu absolvovať vyšetrenie u lekárov po celom Slovensku. Dokonca aj u tých, s ktorými nemá podpísanú zmluvu (nezmluvní lekári). „Pacient poistený v Dôvere si dohodne s nezmluvným lekárom vyšetrenie, respektíve zákrok. Následne si ho nechá schváliť v zdravotnej poisťovni a až potom ho absolvuje u vybraného nezmluvného lekára,“ priblížila zdravotná poisťovňa proces. Za poskytnutú zdravotnú starostlivosť poistenec lekárovi zaplatí a Dôvera mu spätne poskytne príspevok na úhradu vyšetrenia či liečby. Príspevok sa týka aj liekov, dietetických potravín a zdravotníckych pomôcok, ktoré lekár predpíše.

Poistenci Dôvery môžu využiť službu Elektronická pobočka, ktorá obsahuje zdravotnú kartu, prehľad o zdraví detí (ak je v Dôvere poistené dieťa do 18 rokov, môžete si ho pridať do svojej elektronickej pobočky). Súčasťou Elektronickej pobočky je aj služba Bezpečné lieky, ktorá upozorní na kombinácie liekov, či sa znesú s potravinami a či môžu mať vplyv na zdravie. Cez pobočku môžu hodnotiť svojho lekára a vyjadriť tak názor na jeho prácu.

Benefitom, ktorý poskytuje zdravotná poisťovňa Dôvera, je zverejnenie čakacej lehoty na operácie podľa oddelení v jednotlivých zdravotníckych zariadeniach. „Donedávna ste museli čakať, kým vám nemocnica oznámi, kedy môžete absolvovať plánovanú operáciu. Dnes už poistenci Dôvery dostanú informáciu o schválenom zákroku priamo od nás. Pošleme im SMS správu, e-mail alebo správu do Elektronickej pobočky,“ informovala Dôvera.

Zdravotná poisťovňa zabezpečuje aj bezplatné očkovanie proti chrípke a pneumokokom a zľavy na ďalšie očkovania. Ženám garantuje zrýchlené preventívne vyšetrenie mamografom.

Tagy

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

X