Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Injekcie
Foto: FreeImages.com
22. júna 2016 14:09 Zdravotníctvo od vZdravotnictve.skSITA

Pohľadávky dodávateľov v SK-MED stúpli na 161 mil. eur

Alarmujúca je podľa SK-MED aj priemerná splatnosť faktúr štátnych nemocníc na úrovni 670 dní.

Pohľadávky dodávateľov zdravotníckych pomôcok a špeciálneho zdravotníckeho materiálu, združených v Slovenskej asociácii dodávateľov zdravotníckych pomôcok SK-MED, narástli v prvom kvartáli tohto roka na 161 mil. eur.

Ako ďalej informovala asociácia, v rokoch 2008 a 2011, kedy za sebou nasledovali posledné oddlženia nemocníc, boli celkové pohľadávky v každom oddlžení na úrovni 125 mil. eur.

„Údaj 161 miliónov eur je za uzavretý prvý kvartál 2016. Vzhľadom na tendenciu medziročného nárastu pohľadávok 2014, 2015 a 2016 sa dá predpokladať, že koncom tohto roka pohľadávky členov SK-MED narastú na gigantických 200 mil. eur,“ upozornila asociácia dodávateľov.

Alarmujúca je podľa SK-MED aj priemerná splatnosť faktúr štátnych nemocníc na úrovni 670 dní. „Slovenská republika týmto porušuje Smernicu Európskej únie o oneskorených platbách, ktorá stanovuje maximálnu splatnosť faktúr na 60 dní,“ argumentujú dodávatelia.

Celkový dlh slovenských nemocníc voči dodávateľom združeným v SK-MED je však vyšší. Spomínaných 161 miliónov eur sú priame pohľadávky, ďalších 18 miliónov eur tvoria penále a pokuty za faktúry po lehote splatnosti a ďalších 30 miliónov eur museli členovia SK-MED odpredať tretej strane, aby boli schopní ďalej financovať svoje prevádzkové náklady.

„Aký bude ďalší vývoj obchodnej spolupráce dodávateľov a nemocníc, je v súčasnosti veľká otázka. Na jednej strane sa referencovaniami cien, elektronickými aukciami a verejnými súťažami tlačia ceny tovaru výrazne nadol. Na strane druhej sa platobná bilancia naďalej zhoršuje,“ konštatovala výkonná riaditeľka SK-MED Linda Bologna.

Jediné možné riešenie vidia členovia SK-MED v ďalšom oddlžení nemocníc a systematických zmenách v chode a financovaní celého sektoru slovenských nemocníc, tak štátnych, ako aj súkromných.

Tagy

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

X