Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
vakcina
MorgueFile.com
17. marca 2016 12:30 Zdravotníctvo od vZdravotnictve.skSITA

Podľa INEKO zdravotníctvo nebude prioritou vlády

Podľa analytika Dušana Zachara chýba jasná predstava kam má slovenské zdravotníctvo smerovať.

Nová vládna koalícia zložená zo strán Smer-SD, SNS, Most-Híd a Sieť v utorok predstavila programové priority, pričom nevynechala ani zdravotníctvo. Ako uviedol pre agentúru SITA analytik Inštitútu pre ekonomické a sociálne reformy (INEKO) Dušan Zachar, z predstavených bodov vyplýva, že zdravotníctvo nebude prioritou nasledujúcej vlády.

„Chýba jasná predstava, kam má slovenské zdravotníctvo smerovať. Vôbec sa nehovorí o probléme finančnej (ne)udržateľnosti systému,“ upozornil.

Podľa Zachara z dokumentu nie je jasné, akými konkrétnymi opatreniami chcú strany dosiahnuť „viditeľný posun v kvalite poskytovania zdravotníckej starostlivosti a pri transparentnom nakladaní s verejnými zdrojmi“.

Odborník na zdravotníctvo poukázal aj na to, že nie je jasné, ako chce budúca vláda docieliť skrátenie čakacích lehôt a zavedenie prehľadných pravidiel pri platbách pacientov.

„A to je práve podstatné, akým spôsobom to chce uskutočniť. Veď pri končiacej vláde sme boli svedkami, že namiesto deklarovaného poriadku v poplatkoch u lekára prišlo v realite k prehĺbeniu chaosu a zväčšeniu priestoru pre neformálne platby,“ dodal Zachar.

Pozitívom podľa analytika INEKO je navrhované zastúpenie opozície v kontrolných orgánoch Všeobecnej zdravotnej poisťovne a Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou. Priestor pre lepšie regulovanie zisku zdravotných poisťovní tu bezosporu podľa neho existuje.

„Avšak ideologická motivácia niektorých strán pri tomto bode môže mať za následok, že s krvavými očami síce manifestačne zasadíme ranu „triednemu nepriateľovi“, ale zároveň zabijeme aj súťaživosť medzi poisťovňami, zárodky konkurenčného prostredia a motiváciu efektívne nakupovať zdravotnú starostlivosť,“ vysvetlil Zachar.

Podľa analytika Juraja Karpiša z INESS stigmatizácia zisku v zdravotníctve systému nepomôže, akurát zmení jeho podoby. „Zákaz zisku a obmedzovanie konkurencie za účelom šetrenia verejných zdrojov prináša presný opak – plytvanie. Ak zo systému odstránime zisk, odstránime aj motiváciu čo najlepšie napĺňať želania pacientov a neustále zlepšovať služby,“ upozornil.

To, že verejné zdroje investované do štátnych neziskových zdravotníckych subjektov sa podľa Karpiša nemusia nutne premeniť na hodnotnú zdravotnú starostlivosť pre pacientov, ilustruje mnoho prípadov zo slovenskej reality.

Analytikovi INESS chýba v prioritách transformácia a privatizácia niektorých nemocníc. „Na zlepšenie fungovania zdravotníctva je ďalej nutné z plne hradených výkonov vyčleniť neprioritné diagnózy, ktoré by si hradil pacient sám alebo cestou svojho postenia. Zároveň treba otvoriť možnosť poisťovniam súťažiť o klienta aj cenou,“ zdôvodnil.

Podľa zákulisných informácií záujem o post ministra zdravotníctva medzi možnými koaličnými partnermi nebol. Ako to zdôvodnil Zachar, ide o horúce kreslo, žiaden minister zdravotníctva v histórii Slovenska nebol vo verejnosti obľúbený.

„Zdravotníctvo navyše nie je v dobrom stave, je potrebné prijímať nepopulárne opatrenia, efekty ktorých bude vidno až po skončení funkčného obdobia. Zároveň žiadna z týchto štyroch strán nemá lídra, ktorý by mal jasný reformný plán pre zdravotníctvo,“ poznamenal Zachar.

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Rozumiem

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies

X