Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Prezident ANS Marián Petko
Foto: SITA / Marek Mrviš
19. novembra 2015 13:57 Zdravotníctvo od vZdravotnictve.skSITA

Podľa ANS je v rozpočte potrebných pre zdravotníctvo 140 mil. eur

Ako uviedla Asociácia nemocníc Slovenska, vláda nezohľadňuje pokrytie nákladov v segmente zdravotníctva spojených s budúcoročným zvyšovaním miezd zamestnancov zdravotníckych zariadení. 

Sektor zdravotníctva potrebuje v budúcoročnom rozpočte celkovo 140 mil. eur. Ako na štvrtkovej tlačovej konferencii informoval prezident Asociácie nemocníc Slovenska (ANS) Marián Petko, navrhované navýšenie rozpočtu pre rezort zdravotníctva o približne 43 mil. eur je nedostatočné.

Podľa Petka zvýšenie rozpočtu nereflektuje nároky na zvyšovanie miezd lekárov spojené aj so zvýšením minimálnej mzdy a jej príbuzných koeficientov od 1. januára 2016.

„Za celý rezort je potrebné navýšiť zdroje, aby ostal zachovaný sociálny zmier, ako toho roku, o 140 mil. eur a v rozpočte sa zatiaľ počíta s navýšení o 43 mil. eur,“ konštatoval Petko.

Požiadavka ANS navýšiť rozpočet sa týka celého rezortu zdravotníctva. „Tých 140 mil. eur, hovoríme nie pre Asociáciu nemocníc Slovenska a nemocnice združené v ANS, ale pre celý sektor,“ dodal. Pre rok 2016 by podľa asociácie bolo treba zvýšiť platby štátu za svojich poistencov z navrhovaných 4,3 % na 4,6 %.

Podľa odhadov ANS, celý segment zdravotníctva bude potrebovať 55 mil. eur na vykrytie nákladov spojených so zvyšovaním platov zdravotníckych pracovníkov.  „Už tu je prvý výpadok na úrovni 12 mil. eur, ktorý nie je zohľadnený v štátnom rozpočte, pritom samozrejme pri predkladaní zákona aj ďalších zákonov je definované, že toto bude vykryté v zdrojoch,“ povedal Petko.

Plánovaný budúcoročný nárast platov lekárov vytvorí podľa Petka len za nemocnice združené v ANS odhadované navýšenie nákladov o 4,4 mil. eur. Odhadovaný dopad na náklady členských nemocníc ANS na zvyšovanie minimálnej mzdy a jej príbuzných koeficientov od budúceho roka by mal byť vo výške 10,6 mil. eur.

Asociácia sa preto rozhodla apelovať na poslancov NR SR a čiastočne aj na vládu SR, aby sa rozpočet pre zdravotníctvo navýšili a zachoval sa tak sociálny zmier. Asociácia upozorňuje, že v prípade nenavýšenia rozpočtu v zdravotníctve na budúci rok sa môže opakovať situácia z tohto roku, keď ANS zvažovala kroky, ktoré by viedli k zníženiu dostupnosti zdravotnej starostlivosti, k hromadnému prepúšťaniu a k redukcii oddelení, čo by malo negatívny dopad ako na pacientov, tak aj na zdravotníckych pracovníkov.

Petko vylúčil, že by nemocnice pristúpili k štrajku, alebo k znižovaniu personálnych stavov, keďže tie už sú na svojom minime.

Tagy

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

X