Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
ZDRAVOTNÍCTVO: Sanitka novej generácie
Foto: SITA / Marek Mrviš
17. júla 2017 14:11 Ostatné od vZdravotnictve.skSITA

Počet úrazov stúpa, avizujú záchranári

Zdravotnícki záchranári a lekári Falck Záchrannej a.s. zrealizovali v júni 15 182 výjazdov, čo je o 151 výjazdov menej ako v predchádzajúcom mesiaci.

Na druhej strane však narástol počet úrazov, ku ktorým boli privolaní. V 1 930 prípadoch posádky ošetrovali pacientov, ktorí sa poranili rozličnými spôsobmi. V máji to bolo 1748 úrazov.

Ukazuje sa, že sú to práve teplé mesiace, ktoré si vyžiadajú oveľa častejšie takýto druh ošetrenia. Druhou najčastejšou diagnózou sú tráviace ťažkosti. Dlhodobo záchranári pomáhajú aj pacientom s vysokým tlakom, bolesťami v hrudníku a s dýchacími ťažkosťami.

Najčastejšie diagnózy za jún 2017

1. Úrazy 1 930
2. Tráviace ťažkosti 1 519
3. Vysoký krvný tlak 1 227
4. Bolesť v hrudníku 977
5. Dýchacie ťažkosti 950

 

Najvyťaženejšia stále Trnava

Aj v mesiaci jún najviac zasahovala posádka RZP Trnava (310 výjazdov). Po Trnave nasledovali posádky zo Spišskej Belej a zo Žiliny (RZP Spišská Belá – 285 a RZP Žilina 4 – 275 výjazdov). V prípade rýchlej lekárskej pomoci (RLP) najviac výjazdov mali posádky Žilina 1 a Trnava, ktoré rovnako zasahovali v 242 prípadoch a Žilina 2 s 229 výjazdami.

Vyzerá to tak, že v júni už začali Slováci využívať teplé dni na predĺžené víkendy a rôzne výlety. Pravdepodobne aj z tohto dôvodu, boli piatok a štvrtok najkritickejšie dni, kedy záchranári museli častejšie zasahovať.

Z hľadiska času bolo najviac výjazdov medzi 20:00 a 21:00, kedy záchranári ošetrili 873 pacientov. Najmenej zasahovali nadránom, medzi treťou a štvrtou hodinou.

Oproti máju sa v júni výraznejšie znížil počet resuscitácií pacientov. Oživovať museli záchranári 95 ľudí, najviac opäť v Žiline.

Tagy

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Rozumiem

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...

X