Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Suba
Primár Kliniky detskej psychiatrie NÚDCH Ján Šuba | Foto: SITA/Braňo Bibel
3. októbra 2018 15:21 Ostatné od vZdravotnictve.skSITA

Počet samovrážd a samovražedných pokusov detí a mladistvých rastie

Tri samovraždy vykonali v roku 2017 deti do 14 rokov, mladiství od 15 do 19 rokov dokončili svoj úmysel v 14 prípadoch

Počet samovrážd a samovražedných pokusov detí a mladistvých rastie. Uviedol to dnes generálny riaditeľ Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI) Peter Blaškovitš na tlačovej besede NCZI a Ligy za duševné zdravie.

V roku 2017 vykonali deti do 14 rokov tri samovraždy, pričom išlo o dievčatá. Mladiství od 15 do 19 rokov dokončili samovraždu v 14 prípadoch, z nich trinásť bolo chlapcov.

Vlani na Slovensku zomrelo na dokonanú samovraždu 506 osôb a najviac samovražedných pokusov bolo vo vekovej skupine 20 až 29-ročných.

Za väčšinou prípadov psychiatrické diagnózy

Zatiaľ čo mladí do 19 rokov v roku 2013 vykonali 2,3 % z celkového počtu samovrážd a 8 % pokusov o samovraždu, v roku 2018 to boli už 3,4 % a 15,3 %.

U detí a mladistvých do 19 rokov boli hlavnými motívmi samovražedných pokusov konflikty a rodinné problémy, no spôsobili ich aj ťažkosti v škole.

Psychiatrickú diagnózu pri pokuse o samovraždu odborníci zistili asi v 76 % prípadov všetkých samovražedných pokusov.

Psychické choroby, ktoré sa začnú v mladosti, často pokračujú v dospelom živote. Podľa primára detskej psychiatrie LF UK Jána Šubu nepriaznivé životné udalosti, nízke sebavedomie, intoxikácia drogami a zneužívanie môžu negatívne ovplyvniť duševné zdravie.

Podstatné je skoré rozpoznanie zmien rodinou alebo kýmkoľvek z okolia a tiež dostatočne dlhá liečba. Včasná diagnostika výrazne zvyšuje šance kvalitného zapojenia sa do života, uviedol. Zatiaľ sú však podľa neho neúspešní.

Chcú obnoviť telefonickú linku dôvery

Liga za duševné zdravie predstavila na tlačovej besede začiatok zbierky Deň nezábudiek 2018. Súčasťou zbierky je aj projekt Vyliečme nezáujem, ktorým chcú zvýšiť informovanosť ľudí o tejto téme. Zbierka bude do 7. októbra a zúčastní sa na nej asi 2 000 dobrovoľníkov.

Jej cieľom je okrem osvety obnovenie činnosti linky dôvery. Ak sa lige nepodarí vyzbierať dostatok prostriedkov na jej prevádzkovanie, peniaze použijú na osvetové činnosti, napríklad v stredných školách.

„Linka existovala tri roky a svoju činnosť skončila pred dvanástimi rokmi,“ uviedol riaditeľ Ligy za duševné zdravie SR Martin Knut.

Odvtedy sa ju snažia sprevádzkovať tak, aby fungovala 24 hodín denne. Podľa neho sa najakútnejšie situácie vyskytujú hlavne v noci.

Vysvetlil, že zaznamenali korelácie medzi množstvom samovrážd, keď linka fungovala a nefungovala.

V prvom prípade bol počet dokonaných samovrážd skoro o 10 % nižší a zaznamenali 8 500 akútnych telefonátov, v ktorých sa volajúci zbavil svojho napätia alebo ho nasmerovali na stretnutie s odborníkom.

Tagy

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

X