Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Peniaze, mzdy, stetoskop
Foto: Thinkstock
28. septembra 2018 14:43 Zdravotníctvo od vZdravotnictve.skSITA

Platy sestier, pôrodných asistentiek a sanitárov sa majú zvýšiť o 10 %

AKTUALIZOVANÉ – Rezorty zdravotníctva a financií sa dohodli na navýšení rozpočtu pre zdravotníctvo v roku 2019

Platy sestier, pôrodných asistentiek a sanitárov sa majú tarifne zvýšiť od januára budúceho roku o 10 %.

Informovala o tom ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská na piatkovom tlačovom brífingu spolu s podpredsedom vlády a ministrom financií Petrom Kažimírom po tom, čo sa oba rezorty dohodli o navýšení rozpočtu pre zdravotníctvo v roku 2019.

Zvýšenie miezd v praxi znamená, že napríklad sestra bude mať zvýšený plat až o 16 percent. V čistom by jej na výplatnú pásku malo pribudnúť zhruba od 100 do 130 eur.

Problém: personálne obsadenie nemocníc

Najväčšou slabinou v zdravotníckom sektore je podľa ministerky personálne obsadenie nemocníc a ambulancií.

„Prvou intenciou bolo pozrieť sa na mzdy zdravotníckych pracovníkov,“ uviedla. Našli zhodu s ministerstvom financií, a preto pristupujú k najvyššiemu celoplošnému zvýšeniu miezd hlavne stredného zdravotného personálu.

Na platy zdravotníckeho personálu pôjde o 200 miliónov eur viac ako v súčasnosti. Ministerka chce meniť aj koeficienty, na základe ktorých sestry odmeňujú.

Platy, ale aj prevencia

Prvou premisou bolo zastabilizovať zdravotnícky personál v ústavnej zdravotnej starostlivosti a v ambulanciách, dodala Kalavská. Chceli tiež dohnať investičný dlh v nemocniciach.

Tu ide o zvýšenie kapitálových výdavkov v hodnote asi 100 mil. eur. Peniaze plánujú použiť na lepšie vybavenie nemocníc, obnovu prístrojovej techniky a rekonštrukciu zdravotníckych zariadení.

Ministerstvo bude investovať tiež do skríningových programov, ktorými môžno včas predísť odvrátiteľným úmrtiam, napríklad kolorektálnemu karcinómu, rakovine prsníka alebo rakovine krčka maternice.

V rozpočte počítali s upravením financovania pohotovostných ambulancií, urgentných príjmov a záchrannej zdravotnej služby.

Kažimír: Najlepší rozpočet v histórii

„Desiateho októbra by som chcel predložiť návrh rozpočtu na rokovanie vlády,“ povedal minister financií.

Rezort bude mať podľa neho najlepší rozpočet v histórii Slovenska. „Po prvýkrát v histórii bude mať zdravotníctvo k dispozícii sumu vo výške okolo 5,2 mld. eur,“ povedal Kažimír.

Pôjde o historicky najvyšší medziročný rast výdavkov. Rozdiel je vyše 300 mil. eur, čo je 6,2-percentný nárast.

Hlavný dôvod navýšenia je zvýšený príjem od ekonomicky aktívnych ľudí – teda príjem zamestnancov, z ktorého sa platia zdravotné odvody.

Tagy

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

X