Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Viliam Čislák
Viliam Čislák SITA / Robert Tappert
16. septembra 2015 13:49 Poisťovníctvo od vZdravotnictve.skSITA

Platby za poistencov štátu vzrastú na 5,85 %

V memorande, ktoré podpísal minister zdravotníctva Viliam Čislák koncom marca tohto roka s predstaviteľmi troch zdravotných poisťovní, sa poisťovne zaväzujú, že akékoľvek finančné prostriedky získané zvýšením platby za poistencov štátu budú použité výlučne na úhradu nákladov poskytnutej zdravotnej starostlivosti vykázanej poskytovateľmi ústavnej zdravotnej starostlivosti. 

Platby za poistencov štátu v zdravotníctve vzrastú na 5,85 % zo súčasných 4,16 %. Informoval o tom v stredu na tlačovej konferencii minister zdravotníctva Viliam Čislák (nominant Smer-SD). „Som veľmi rád, že k takémuto číslu sme sa dopracovali, čo v praxi bude znamenať, že ešte tento rok pôjde 86 miliónov eur cez zdravotné poistenie do zdravotníckych zariadení, ktoré budú určené pre pacientov a aj na vyššie mzdové nároky zdravotníckych pracovníkov,“ konštatoval Čislák.

Podľa neho ide o navýšenie, ktoré dlhodobo presadzoval aj vzhľadom na akútnu potrebu riešiť pokrytie zvýšených nákladov poskytovateľov ústavnej zdravotnej starostlivosti v súvislosti so mzdovými nárokmi zdravotníckych pracovníkov.

„Zdravotné poisťovne sa zaväzujú, že akékoľvek finančné prostriedky získané zvýšením platby za poistencov štátu budú použité výlučne na úhradu nákladov poskytnutej zdravotnej starostlivosti vykázanej poskytovateľmi ústavnej zdravotnej starostlivosti. Finančné prostriedky budú prerozdelené najmä tým poskytovateľom ústavnej zdravotnej starostlivosti, ktorí zamestnávajú v pracovnom pomere zdravotníckych pracovníkov so zvýšenými mzdovými nákladmi,“ uvádza sa v memorande, ktoré šéf rezortu podpísal koncom marca tohto roka s predstaviteľmi troch zdravotných poisťovní.

Zdravotné poisťovne v memorande deklarovali svoj záujem a ochotu prispieť k riešeniu pokrytia miezd zdravotníckych pracovníkov, čo Čislák vníma pozitívne. „Som rád, že zdravotníckym pracovníkom môžem oznámiť túto informáciu, pretože zvýšenie percenta za poistencov štátu je vždy dobrou správou, o to väčšmi, že v tomto prípade ide takpovediac o historické maximum,“ konštatoval Čislák.

Nemocnice ohlásili, že nebudú prepúšťať

Asociácia nemocníc Slovenska (ANS) v reakcii oznámila, že nemocnice ustúpia od avizovaných reštriktívnych opatrení a nebudú ďalej zvažovať hromadné prepúšťanie zamestnancov, delené a krátené úväzky a redukciu oddelení.

„Dofinancovanie rezortu zdravotníctva ANS vníma ako krok pre zachovanie sociálneho zmieru a pozitívnu správu pre zamestnancov nemocníc a pacientov,“ informovala asociácia nemocníc. Navýšenie platieb za poistencov štátu na pokrytie zvýšených zákonných mzdových nárokov zamestnancov nemocníc od 1. januára tohto roka podľa nej povedie k stabilizácii v rezorte zdravotníctva.

ANS združuje 69 malých a stredných nemocníc a iných zdravotníckych zariadení s 22 tisíc zamestnancami.

Tagy

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Rozumiem

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies

X