
Plamienok približuje príbehy ľudí, ktorí sa vyrovnávajú so stratou blízkeho
Prvou témou podcastov na webovej stránke Plamienka je vďačnosť. Postupne v nich budú pribúdať ďalšie námety, ktorých sa lekári, terapeuti a sociálni pracovníci neziskovej organizácie Plamienok dotýkajú pri svojej práci.
Nezisková organizácia Plamienok spustila dnes na svojej webovej stránke podcasty, čiže multimediálne súbory o príbehoch ľudí, ktorí sa vyrovnávajú so stratou blízkeho.
Ako agentúru SITA informovala Monika Vlhová z Plamienka, organizácia chce cez rozhovory a spoločné úvahy verejnosti priblížiť svoju činnosť a ponúknuť vnútorné bohatstvo ľudí, s ktorými sa stretávajú.
Ako prvú tému svojich nových podcastov si organizácia vybrala vďačnosť. Postupne v nich budú pribúdať ďalšie námety, ktorých sa lekári, terapeuti a sociálni pracovníci neziskovej organizácie Plamienok dotýkajú pri svojej práci.
Jej činnosť je zameraná na staranie sa o ťažko, nevyliečiteľne choré deti a poskytovanie psychologického poradenstva rodinám a deťom, ktoré stratili rodiča či súrodenca.
Prečo vďačnosť
Deti a tínedžeri, ktorí prežili stratu blízkeho človeka, vrcholový manažér veľkej programátorskej firmy, dvaja španielski psychoterapeuti, majiteľ obchodu s počítačmi, ktorý už roky pomáha v zahraničných charitatívnych projektoch či rodina, ktorá v krátkom čase prišla o dieťa i jeho mamu.
Tí všetci sa rozprávali s riaditeľkou Plamienka Máriou Jasenkovou a podelili sa so svojím náhľadom na vďačnosť v ich živote i v prostredí, ktoré ich obklopuje.
„Nad vďačnosťou sa zamýšľame a uvedomujeme si ju najmä vtedy, keď je náš vlastný život alebo život niekoho blízkeho, koho milujeme, ohrozený,“ povedala Jasenková, ktorá rozhovory o vďačnosti do podcastov Plamienka pripravovala spolu s kolegami niekoľko mesiacov.
„A preto je možno prirodzené, že nás k téme vďačnosti priviedli rodiny, ktoré v Plamienku stretávame. Rodiny s nevyliečiteľne chorými deťmi, ktorých život je ohrozený. Rodiny s deťmi, ktoré smútia po strate dieťaťa či partnera,“ uviedla.
„Pomáhajú nám uvedomiť si, čo je v živote dôležité a pochopiť jeho cenu. Rozhodli sme sa preto bohatstvo ich posolstiev ponúknuť aj širšej verejnosti. Radi by sme tému vďačnosti ponúkli aj médiám a otvorili širšiu spoločenskú debatu,“ dodala.
Chcú osloviť celú spoločnosť
Vďačnosť ako prvú tému podcastov vybrali zámerne. Podľa Jasenkovej, málokto dokáže milovať a byť vďačný v každom momente.
Vďačnosť má podľa Jasenkovej dopad na to, ako žijeme ako jednotlivci, ale aj ako spoločnosť.
„Ak by sme boli viac vďační, žili by sme šťastnejší život. Bolo by možno menej vojen a konfliktov, menej rozvodov, menej detí v detských domovoch, menej kriminality. Viac by sme sa orientovali na vzťahy s ľuďmi, ktorí sú okolo nás a menej na výkon, spoločenské postavenie, majetok a peniaze,“ povedala Jasenková. Podľa nej sa o vďačnosti hovorí málo, pretože sa o nej nehovorí ľahko.
Skúsenosti a myšlienky týchto ľudí by podľa Plamienka vďaka podcastom mohli osloviť celú spoločnosť.
Vypočuť si ich možno tu: https://www.plamienok.sk/podcast.
Tagy
Najčítanejšie za 24 hodín
Fiľakovo chce vytvoriť denný stacionár pre seniorov a imobilných
Zariadenie má sídliť v budove bývalej základnej umeleckej školy na Koháryho námestí Fiľakovo úspešne prešlo … Čítať ďalej
Školy môžu súťažiť o virtuálnu anatomickú učebňu
Víťazní študenti zdravotníckych odborov sa budú učiť anatómiu v 3D Študenti stredných zdravotníckych škôl sa môžu … Čítať ďalej
Valentínska kvapka krvi sa začína presne na Valentína
Prvý mobilný odber valentínskej kampane bude v Aule Ekonomickej univerzity v Bratislave Pri príležitosti sviatku … Čítať ďalej
Vo štvrtok nebude funkčné prihlásenie do elektronickej zdravotnej knižky
Dôvodom je mimoriadna technická odstávka na Ústrednom portáli verejnej správy 14. februára od 00:00 do … Čítať ďalej
Ocenili zakladateľov detskej onkológie na Slovensku
Len pred 50 rokmi bola rakovina u detí takmer neliečiteľná, dnes úspešnosť liečby presahuje 80 … Čítať ďalej
Sestry štrajkujú – írskym svitla nádej, portugalské pokračujú
Sestry v Írsku a Portugalsku štrajkujú za lepšie platy. Írske sestry protest pozastavili, v Portugalsku … Čítať ďalej