Penta: Zdravotníctvu v SR by prospela elektronizácia, DRG a menej regulácie

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Penta
Foto: SITA

Zavedenie elektronického zdravotníctva (eHealth), či platieb za diagnózu (DRG) môžu pomôcť k zlepšeniu slovenského zdravotníctva. Zhodli sa na tom v diskusii s novinármi zástupcovia finančnej skupiny Penta Investments.

Ako poukázal generálny riaditeľ zdravotnej poisťovne Dôvera Martin Kultan, je nevyhnutné dokončiť doposiaľ nefungujúci eHealth. „Všetci vieme, čo je eHealth, a zároveň aj všetci nevieme, čo je. Je dôležité, aby štát nastavil základné pravidlá, a to zdieľanie dát. Jednoducho, aby jeden lekár videl, čo už druhý spravil, aby sa výsledky vyšetrení zdieľali,“ povedal Kultan. Zabránilo by sa tak duplicitným vyšetreniam.

Prispieť k zlepšeniu situácie v zdravotníctve môže podľa Kultana zvýšenie transparentnosti a zavedenie platby za diagnózu (DRG). „Za tie roky, ktoré sa už DRG zavádza, som stratil nejaké ilúzie o rýchlych a dobrých riešeniach, ale je nevyhnutné, ak chceme vôbec niečo spraviť s nemocničným sektorom, ktorý je nastavený tak, ako je, aby sa DRG zaviedlo,“ upozornil Kultan.

Slovensko tiež potrebuje zmenu systému, a to tak, aby sa dala diferencovať výška poistného. „Nech to nie je o tom, že štát rozhodne, že výška má byť takáto a bodka, každý dostane úplne rovnaký balík a koniec. Ľudia sú svojím spôsobom ovce a nevedia si vybrať z rôznych produktov, inde si vedia, ale v zdravotníctve nie,“ doplnil generálny riaditeľ zdravotnej poisťovne Dôvera.

Problémom je politizácia

Kľúčovým problémom zdravotníctva podľa generálneho riaditeľa spoločnosti Svet zdravia Ľuboša Lopatku je politizácia. „Je to niečo, čo automaticky potláča zásadu prirodzeného výberu. To znamená, že ak chceme mať kvalitného riaditeľa, kvalitných ľudí, tak nemôžeme zvoliť kritérium akékoľvek iné oproti tomu, že ten človek uspeje z pohľadu svojich schopností,“ povedal Lopatka.

Mýtom podľa neho je tvrdenie, že zisk do zdravotníctva nepatrí. „Ja tvrdím, že to, čo do zdravotníctva nepatrí, je strata a nezodpovedné hospodárenie. Pokiaľ nemocnica vyprodukuje zisk a tento zisk sa naspäť preinvestuje a zabezpečí sa obnova nemocníc, čo sa naozaj deje vo Svete zdravia, tak nemám absolútne žiadny morálny problém sa k tomuto zisku hlásiť,“ vyhlásil Lopatka.

Podcenenou oblasťou je podľa generálneho riaditeľa tiež otázka ľudských zdrojov. „Ak niečo v zdravotníctve absentuje v plnej miere, tak to nie je nedostatok zdrojov, ale predovšetkým práca s ľuďmi a ocenenie tohto aspektu,“ dodal.

Rovnako dôležité podľa Lopatku je riadiť nemocnice ako sieť, či už sú štátne alebo privátne. „Pokiaľ to nerobíte, tak sa pripravujete o veľké množstvo efektov. Hlavný efekt sa nazýva úspora z rozsahu, pretože tým, že riadime nemocnice ako sieť, tak okrem toho, že máme centrálne obstarávanie a máme jednotný informačný systém, tak nám to dáva priestor porovnávať sa nielen ekonomicky, ale aj po medicínskej stránke,“ vysvetlil.

Chýba štandard

Veľkou chybou je podľa generálneho riaditeľa ProCare Mareka Dubana, že nie je garantovaný štandard zdravotnej starostlivosti. „Dnes máte katalóg, ktorý hovorí o prioritných ochoreniach, ten obsahuje 99 percent všetkých ochorení,“ uviedol Duban.

Ako podotkol, musí sa jasne povedať, toto je základ, toto máte zaplatené. „Stačí sa pozrieť do Nemecka do Holandska, tam je to presne definované a funguje to,“ konštatoval Duban.

S čím sa Slovensko podľa neho naozaj nemôže pochváliť, je obrovský nedostatok lekárov na trhu. „Môžeme si nahovárať, akokoľvek chceme, ale priemerný vek lekára v ambulantnej sfére sa blíži dôchodkovému veku. Lekárov cez 60 rokov bežne stretávate v ambulanciách,“ upozornil Duban.

Starší lekári by sa už nemali venovať výkonu praxe, ale mali by pôsobiť ako mentori. Definovať by sa preto podľa Dubana mala horná veková hranica aktívnej služby.

Diskusiu s novinármi zorganizovala finančná skupina podľa slov manažéra komunikácie Martina Danka, pretože úloha Penty a jej dcérskych spoločností v zdravotníctve je veľmi intenzívne diskutovaná.

„Vnímame s istým znepokojením, že v tejto diskusii absentuje akákoľvek vecná reflexia toho,  čo Penta v zdravotníctve robí. Diskusia má tendenciu orientovať sa na to, že Penta reprezentuje v zdravotníctve nejaký negatívny prvok. Diskusia o tom, či Penta vôbec je alebo nie je negatívny prvok neprebieha, to je prijaté ako holý fakt,“ povedal Danko.

Penta_disk.jpg
vZdravotnictve.sk Foto: vZdravotnictve.sk

„Toto stretnutie sme zvolali aj preto, aby sme hovorili pragmaticky, bez emócií a bez populizmu o tom, čo sa nám darí, alebo čo sa nám nedarí robiť,“ zdôvodnil Eduard Maták, partner v Penta Investments zodpovedný za zdravotníctvo.

Zdravotníctvo považuje za preregulované, podľa neho sa píšu zákony, ktoré nemajú zmysel. „Keby to zákonodarcovia nechali viacej na trh a na subjekty, ktoré sa na tom trhu pohybujú, a menej na svoju vlastnú tvorivosť, bolo by nám všetkým v sektore zdravotníctva lepšie, a teraz myslím všetkým, aj pacientom,“ uzavrel Maták.

V stredoeurópskom regióne patrí Penta medzi najväčších investorov v zdravotníctve, pričom v tomto segmente je aktívna už viac ako 10 rokov. Zdravotníctvo patrí medzi kľúčové sektory v podnikaní Penty, investície do tohto segmentu predstavujú takmer 40 percent hodnoty portfólia spoločnosti.

Penta je 100-percentným akcionárom najväčšej súkromnej zdravotnej poisťovne Dôvera, siete 14 regionálnych nemocníc Svet zdravia, lekární Dr.Max a siete súkromných polikliník ProCare. Spolu tieto jej spoločnosti zamestnávajú takmer 10-tisíc zamestnancov.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie PentaProCareSvet zdravia