Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Penta: Problémom zdravotníctva je populizmus a nekompetentnosť

Penta_disk.jpg
zľava: riaditeľ Svet zdravia Ľuboš Lopatka, partner Penty Eduard Maták, riaditeľ ProCare Marek Duban, riaditeľ Dôvery Martin Kultan Foto: vZdravotnictve.sk

Finančná skupina je ochotná diskutovať, ale na základe faktov

Skupina Penta ako najväčší súkromný investor v zdravotníctve víta každú diskusiu o jeho problémoch a konkrétnych riešeniach, ktoré je nutné podniknúť. „Táto diskusia však musí byť založená na faktoch, predstaviť jasnú víziu a ponúknuť konkrétne kroky či opatrenia na riešenie jasne pomenovaných problémov,“ uvádza sa v otvorenom liste, ktorý Penta poslala strane Sloboda a Solidarita.

Reagovala tak na tlačovú besedu SaS, na ktorej strana obvinila Smer-SD, že vládni politici „prihrali“ Pente nemocnice. Podľa Penty zaznelo množstvo tvrdení, ktoré sú založené na hlbokej neznalosti témy a hraničia až s klamstvom.

„Zdravotníctvo sa tak stáva obeťou populizmu a nekompetentnosti a výzvy na zakročenie voči Pente a jej spoločnostiam takmer hrdinským činom,“ konštatuje Penta v liste, ktorý podpísali partneri skupiny Jaroslav Haščák, Eduard Maták, ako aj riaditelia zdravotníckych spoločností spadajúcich pod Pentu.

Žiadne prevzatie nemocníc „pokútne a potichu“

Penta sa ohradila voči tvrdeniu, že pokútne a potichu prevzala nemocnice v sieti Svet zdravia. Ako uvádza v liste, Svet zdravia momentálne spravuje 16 nemocníc na Slovensku. Z nich všetky prevzal buď od prechádzajúceho súkromného prevádzkovateľa alebo na základe verejnej súťaže.

„V spomínaných verejných súťažiach Svet zdravia vždy uspel na základe najvýhodnejšej cenovej ponuky, ktorá zahŕňala napríklad prevzatie predchádzajúcich záväzkov, kúpnu cenu alebo garantované investície. Všetky tieto prípady boli verejne prezentované a to vrátane prísľubov ohľadom budúcnosti daných nemocníc,“ zdôraznila Penta.

Ako upozornila, takmer všetky tieto nemocnice prebrala v katastrofálnom stave po ekonomickej aj fyzickej stránke. Ani v jednom prípade nemusel prenajímateľ (napríklad VÚC) urgovať splatnosť záväzkov alebo realizáciu dohodnutého investičného plánu. Ten Svet zdravia v mnohých prípadoch prekračuje.

„Investíciu do nemocníc tak od začiatku vnímame ako náš dlhodobý záväzok radikálne zlepšiť ich fungovanie a kvalitu zdravotnej starostlivosti, od získania prvých nemocníc v roku 2011 investície do nich (75 mil. eur) výrazne prevyšujú akýkoľvek zisk a idú vysoko nad jeho rámec,“ uvádza Penta.

Nemocnica v Topoľčanoch nie je skvelý biznis

Nemocnicu v Topoľčanoch získal Svet zdravia do prenájmu od Nitrianskeho samosprávneho kraja na 20 rokov za nájom 100-tisíc eur ročne, pričom v roku 2016 bol prevádzkový zisk topoľčianskej nemocnice 1,1 milióna eur.

„Je však nutné doplniť, že Svet zdravia zároveň zmluvne garantuje počas najbližších 6 rokov preinvestovať v nemocnici 9,7 milióna eur a tiež vyrovnať záväzok NSK v hodnote 4,4 milióna eur voči bývalému nájomcovi,“ upozornila Penta.

„Navyše, topoľčianska nemocnica je pre súdne spory medzi NSK a bývalými prevádzkovateľmi nemocnice dlhodobo v investičnej agónii,“ tvrdí Penta.

Chátrajú budovy, operačné sály sú v katastrofickom stave, podobne sociálne zariadenia. Väčšina prístrojového vybavenia je po lehote životnosti a v kritickom stave je aj personálna situácia. „Nemocnica je tak zaujímavou investíciou len z dlhodobého pohľadu, v žiadnom prípade nejde o rýchly zisk,“ zhrnula finančná skupina.

Krížové vlastníctvo

SaS kritizovala aj to, že Penta vlastní zdravotnú poisťovňu, nemocnice a zároveň aj lekárne. Penta popiera, že by prostredníctvom zdravotnej poisťovne Dôvera zvýhodňovala zdravotnícke zariadenia.

Dôkazom toho je aj cenová politika, ktorá platí smerom k regionálnym nemocniciam Svet zdravia. Platby ZP Dôvera sú buď na úrovni alebo dokonca ešte nižšie ako sumy, ktoré dostávajú nemocnice od zvyšných poisťovní.

Všetky vzťahy medzi spoločnosťami patriacimi do skupiny Penty sú tak v medziach platnej legislatívy a sú založené na trhovej báze. V prípade akýkoľvek pochybností je možné nahliadnuť do konkrétnych zmlúv medzi poisťovňou a poskytovateľmi, všetky sú verejne dostupné v elektronickej podobe na stránkach zdravotných poisťovní,“ pripomenula Penta.

Od monopolu ďaleko

Obavy SaS z príliš silného postavenia Penta vyvracia. Nie je dominantným a už vôbec nie monopolným hráčom v slovenskom zdravotníctve a ani sa k nemu v žiadnom segmente neblíži, tvrdí.

„Navyše, od nášho vstupu do zdravotníctva nesledujeme záujem byť najväčším hráčom, ale chceme byť predovšetkým kvalitatívnym lídrom v jednotlivých segmentoch,“ píšu partneri Penty.

V zdravotnom poistení má Dôvera 27 % trhový podiel, pričom najväčším subjektom v tomto sektore je dlhodobo VšZP. V segmente lekární na Slovensku Dr.Max prevádzkuje okolo 240 lekární z celkového počtu viac ako 2000 a má tak približne 10 % podiel.

„Máme síce najväčšiu súkromnú sieť regionálnych nemocníc, ale vzhľadom na ich počet a veľkosť nie sme v tomto sektore dominantným poskytovateľom, tým sú štátom vlastnené a zároveň najväčšie nemocnice,“ priblížila Penta. Ako pripomenula, záchranky už viac ako osem rokov nevlastní.

Opäť o zlučovaní poisťovní

Podľa SaS zlučovanie poisťovní do Dôvery znamenalo vytiahnutie 400 miliónov eur zo systému. „Touto transakciou nevznikla žiadna virtuálna – umelo vytvorená hodnota,“ odporuje Penta. Kľúčovým aktívom, hodnotou poisťovne je jej poistný kmeň.

V roku 2008-2009 bola účinná právna úprava, ktorá zakazovala prevod kmeňa medzi poisťovňami za inú ako nulovú hodnotu. Pri predaji podniku Dôvery do Apolla tak musel byť účtovne poistný kmeň Dôvery vyjadrený v nulovej hodnote.

Apollo však podľa Penty kúpou Dôvery získalo jej kmeň a jeho hodnota prirodzene stúpla. „Nárast tejto hodnoty bol vyjadrený nezávislým znaleckým posudkom, pričom týmto úkonom nikto neutrpel akúkoľvek škodu a ani si neodôvodnene neprilepšil. A na záver – žiadny zákon sa kvôli tomu nemenil, čo sa dá rýchlo a ľahko overiť,“ uvádza Penta.

Tvrdenie, že ak by nedošlo k oceneniu kmeňa Dôvery, tá by dodnes mala negatívne vlastné imanie a že tento problém riešila ocenením poistného kmeňa, je podľa Penty úplným nezmyslom.

„Pravda je taká, že Dôvera nikdy nemala ani negatívne vlastné imanie, ani akýkoľvek problém s vlastným imaním. Ocenenie poistného kmeňa tak nemalo súvis s vlastným imaním. Taktiež tvrdiť, že VšZP má rovnaký problém s vlastným imaním, ako Dôvera, resp. že Dôvera by mala finančné problémy porovnateľné s VšZP je opäť dôkazom hlbokej neznalosti celej témy,“ vyhlásili signatári listu.

Podľa nich taktiež nedošlo k žiadnemu vytiahnutiu 400 miliónov z poisťovne Dôvera. „Výplata záväzkov voči akcionárom bola urobená prostredníctvom dividend recap. Nie je to žiadna účelová operácia či trik, ale štandardný nástroj, ktorý sa používa pri výplate budúcich ziskov podniku prostredníctvom bankového úveru,“ píše Penta.

Ide o komerčný vzťah medzi podnikom, jej akcionárom a financujúcimi bankami. Tie poskytnú podniku úver v takej výške, ktorá vyjadruje dôveru bánk v to, že podnik bude po dobu splácania úveru dosahovať istú ziskovosť a bude schopný splácať istinu, ako aj úroky z úveru.

Dividend recap používa Penta bežne v takmer každej svojej investícii, pretože takáto operácia umožňuje, aby vlastník – investor mohol získať hotovosť a mohol ju následne reinvestovať.

Za straty štátu Penta nemôže

Za najbizarnejší argument Penta označila ten, že za zlý stav v štátnych nemocniciach alebo Všeobecnej zdravotnej poisťovni môže Penta. „Ide o tvrdenie, ktoré je na úrovni veľmi nepodarenej konšpirácie a nechce sa nám veriť, že ho niekto môže myslieť vážne,“ skonštatovali predstavitelia skupiny.

Problémom slovenského zdravotníctva nie sú podľa nich súkromné investície, ale katastrofálny manažment, korupcia, netransparentnosť, neefektivita a plytvanie v štátom vlastnených spoločnostiach.

„Rozdiel medzi súkromným a štátnym, prístup k manažovaniu zdrojov a schopnosť reálnych investícií hovoria jasnou rečou. Kto túto skutočnosť nevidí, má buď klapky na očiach alebo úmyselne vytvára hlúpe konšpirácie,“ tvrdí Penta.

Odmieta aj tvrdenie, že jej ide o privatizáciu štyroch špecializovaných ústavov, ktorých akcie sa majú vložiť do základného imania VšZP. „Nikdy sme nemali a ani nemáme záujem získať od štátu tieto zdravotnícke zariadenia, našim záujmom je postaviť úplne nové nemocnice novej generácie. Príkladom je nielen náš zámer postaviť modernú koncovú nemocnicu v Bratislave, ale aj nová nemocnica v Michalovciach, ktorá bude dokončená už koncom tohto roka,“ vyhlasuje skupina.

 

„Záleží nám na stave slovenského zdravotníctva a aj naďalej do neho plánujeme masívne investovať, najmä do nemocníc a zlepšovania kvality poskytovanej starostlivosti. … Sme preto pripravení viesť otvorený dialóg s každým, kto o to prejaví záujem a naďalej transparentne komunikovať. Týka sa to aj celého politického spektra, vrátane politickej strany Sloboda a Solidarita,“ uzavreli partneri a riaditelia svoj list.

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
Dátum 16. marca 2017 15:11Zdroj vZdravotnictve.sk
K téme ,

Odporúčame

Rozumiem

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...