Pediatri zaznamenali vlani 6,67 mil. návštev v ambulanciách

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Dieta
Zdravotné sestry by chceli na školách vidieť odborníci z viacerých oblastí. Kde však na niečo také vziať ľudí? Foto: Thinkstock

Na jednu evidovanú osobu v roku 2016 ročne pripadalo 5,8 návštev.

V roku 2016 bolo v pediatrických ambulanciách evidovaných 1 153 274 pacientov vo veku 0 až 26 rokov. Pediatri zaznamenali 6,67 mil. návštev v ambulanciách vrátane návštevnej služby lekára aj sestry. Na jednu evidovanú osobu tak ročne pripadalo 5,8 návštev.

Najčastejšie navštevované boli ambulancie v Trnavskom kraji (6,1 návštev) a najmenej v Bratislavskom kraji (5,0). Vyplýva to z údajov Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI).

Pediatrov najviac navštevovali deti do jedného roka, priemerne 19-krát ročne. U detí vo veku 1 až 5 rokov počet návštev klesol na 7,7-krát za rok, 6 až 14-roční navštívili ambulanciu priemerne 5-krát, vo vekovej skupine 15- až 18-ročných bola návštevnosť 4,9-krát za rok a v prípade 19- až 26-ročných to bolo len 2,5-krát.

So stúpajúcim vekom klesá návšteva preventívok

V roku 2016 vykonali pediatri takmer 6,2 mil. vyšetrení, z ktorých 15,7 % tvorili preventívne prehliadky. Podobne ako pri návštevách u lekára, aj preventívne prehliadky absolvovali najčastejšie deti do jedného roka (8,4 na jedno evidované dieťa). Najmenej prehliadok (0,3) absolvovali mladí ľudia vo veku 19 až 26 rokov.

Podľa štatistiky NCZI najčastejšie diagnostikovanými ochoreniami u detí a mládeže boli choroby dýchacej sústavy, z nich viac ako 60 % tvorili alergické ochorenia, a choroby oka.

Vo vekovej kategórii 0 až 18 rokov nasledovali choroby kože a podkožného tkaniva a choroby tráviacej sústavy, u mladých ľudí (19- až 26-ročných) to boli choroby svalovej a kostrovej sústavy a spojivového tkaniva a choroby kože a podkožného tkaniva.

Popularita dojčenia stúpa

V historickom vývoji naďalej zaznamenávajú pediatri podľa NCZI vysoký počet plne dojčených detí na konci 6. mesiaca života. V tomto veku bolo vlani dojčených viac ako polovica z evidovaných detí (52,4 %).

„Pre porovnanie, v roku 2009 bolo plne dojčených do konca 6. mesiaca života 45,4 % detí. Najvyšší podiel plne dojčených detí bol v Bratislavskom (62 %) a v Prešovskom kraji (54,4 %), naopak najmenej dojčených detí bolo v Nitrianskom kraji (45,8 %),“ uzavrelo NCZI.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Firmy a inštitúcie NCZI Národné centrum zdravotníckych informácií