Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Nemocnica_ziar.jpg
Svet zdravia
8. júna 2016 12:11 Zdravotnícke zariadenia od vZdravotnictve.skSITA

Pavilóny v Žiari a R. Sobote zrejme predajú

Sieť nemocníc Svet zdravia je pripravená dobudovať rozostavané nemocničné pavilóny v Rimavskej Sobote a Žiari nad Hronom, ktorých predaj odsúhlasili poslanci krajského zastupiteľstva

Poslanci zastupiteľstva Banskobystrického samosprávneho kraja riešili na zasadnutí aj predaj chátrajúcich pavilónov nemocníc v Rimavskej Sobote a Žiari nad Hronom.

Sieť regionálnych nemocníc Svet zdravia, ktorá prevádzkuje fungujúce časti oboch zdravotníckych zariadení, ponúkla za nedostavané pavilóny viac ako milión eur. Zároveň sa zaviazala dobudovať objekty do štyroch rokov. Napriek námietkam predsedu kraja Mariana Kotlebu a riaditeľa úradu Milana Uhríka poslanci predaj schválili.

„Vítame toto rozhodnutie. Je to výborná správa aj pre takmer 150 000 obyvateľov oboch regiónov. Vďaka plánovanej investícii v hodnote 13 miliónov eur pribudnú v nemocniciach nové urgentné príjmy, operačné sály, moderné oddelenia, výrazne sa zvýši komfort pre pacientov a zamestnancov,“ komentoval hlasovanie generálny riaditeľ Sveta zdravia Ľuboš Lopatka.

Kotleba predaju nie je naklonený

„S podpísaním uznesení sa nebudem ponáhľať, dám si ešte predložiť materiály z investičného oddelenia, pretože predávať budovy za polovičnú hodnotu oproti znaleckým posudkom je podľa mňa nehospodárne nakladanie so spoločným majetkom,“ uviedol Marian Kotleba.

Ak predseda kraja uznesenia nepodpíše, môžu poslanci prelomiť jeho veto opätovným hlasovaním na nasledujúcom zastupiteľstve.

Poslanec a primátor Rimavskej Soboty Jozef Šimko v rozprave uviedol, že oba pavilóny sú rozostavané už vyše 25 rokov a sú v dezolátnom stave. Rimavskosobotský objekt nazval najväčším holubníkom v Európe, pretože sa tam zdržiavajú tisíce týchto vtákov. Predaj za ponúknutú cenu, s podmienkou splnenia záväzkov investora, označil za najlepšie riešenie.

Marian Kotleba niekoľkokrát argumentoval, že ponúkaná cena je len polovičná oproti znaleckým posudkom a predajom budú porušené zásady dobrého hospodárenia s majetkom kraja. Riaditeľ úradu Milan Uhrík ho podporil s tým, že ponúkaná cena je veľmi vzdialená aj účtovnej hodnote majetku.

Viacerí poslanci v diskusii upozorňovali, že v súčasnej situácii je ťažké nájsť investora, pretože ide o špecifické objekty a ďalšie otáľanie môže znamenať, že budú chátrať ďalšie desaťročia. Predaj pavilónu v Rimavskej Sobote jednomyseľne schválili za ponúknutú cenu 573 000 eur.

Predaj objektu v Žiari nad Hronom podmieňovala poslankyňa a primátorka Banskej Štiavnice Nadežda Babiaková obnovením oddelení, ktoré boli v ich nemocnici zrušené. Jej návrh neprešiel a poslanci schválili uznesenie na predaj žiarskeho pavilónu za vyše 460 000 eur.

Svet zdravia plánuje budovať

V prípade úspešného predaja plánuje Svet zdravia vybudovať v Rimavskej Sobote napríklad nový urgentný príjem, tri nové operačné sály, nové priestory na ambulancie a na jednodňovú zdravotnú starostlivosť i nové priestory na rehabilitačné oddelenie. Garantuje vysoký štandard izieb s vlastnými sociálnymi zariadeniami. Počet lôžok v izbe by sa mal znížiť na dve, maximálne tri.

V nemocnici v Žiari nad Hronom by mala pribudnúť aj pôrodnica novej generácie, kde sú pôrodné sály nahradené komfortnými pôrodnými izbami a oddelenie matka a dieťa, kde budú pediatrické lôžka s možným rodičovským sprievodom.

Spoločnosť Svet zdravia patrí do skupiny Penta Investments. Je prevádzkovateľom štrnástich nemocníc v Košickom, Prešovskom, Banskobystrickom, Trnavskom a v Trenčianskom samosprávnom kraji, ktorých spádová oblasť predstavuje jeden milión obyvateľov a pracuje v nich vyše šesťtisíc zamestnancov.

Tagy

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

X