Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
MZ SR
SITA / Michal Burza
24. novembra 2015 13:17 Zdravotnícke zariadenia od vZdravotnictve.skvZdravotnictve.sk

Patrónka je podľa MZ pre novú nemocnicu vhodná

Poloha na Patrónke je pre novú Univerzitnú nemocnicu v Bratislave vyhovujúca. Uviedol to pre portál vZdravotnictve.sk hovorca Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR Peter Bubla.

„Na základe technických analýz poradcov z holandského TNO a fínskej Aalto university, ktorí sa dlhodobo venujú výstavbám nemocníc v Európe, je areál na Patrónke dostačujúci a vyhovujúci priestor na vystavanie novej univerzitnej nemocnice v Bratislave, čo potvrdili aj predbežné návrhy riešení uchádzačov,“ konštatoval Bubla.

V súčasnosti prebieha prvé kolo súťažného dialógu s uchádzačmi, ktorí splnili podmienky a boli vyzvaní na účasť. „K podpisu Koncesnej zmluvy môže dôjsť po ukončení súťažného dialógu, predložení finálnych ponúk uchádzačov a výbere úspešného uchádzača,“ dodal Bubla.

Odborná verejnosť aj politici vyčítajú lokalite Patrónky malú rozlohu, nedostatočný priestor pre kampus a nevyhovujúce podmienky pre výskum. „Poznamenávame, že projekt novej UNB nerátal s kampusom pre študentov a pokiaľ ide o výskum, ráta sa so spoluprácou v rámci biomedicínskeho vedeckého parku v areáli SAV na Patrónke,“ argumentoval Bubla.

Počet lôžok po zatvorení troch nemocníc bude dostatočný

Nová UNB má nahradiť v súčasnosti existujúce nemocnice na Kramároch, Starom Meste a v Ružinove. Predpokladaný počet lôžok je 880. Odvodený bol podľa Bublu na základe súčasnej a predikovanej produkcie nahrádzaných nemocníc v Bratislave.

„Pokles oproti dnešnému stavu vychádza z očakávaného nárastu obložnosti, čiže efektivity novej nemocnice a zároveň vyššieho využívania jednodňovej a ambulantnej zdravotnej starostlivosti. Z tohto pohľadu bude pohľad lôžok dostatočný pre potreby Bratislavy, širšieho regiónu aj špecializovaných pacientov z celého Slovenska,“ ubezpečil hovorca.

Rezort zdravotníctva vyčíslil náklady na výstavbu UNB v sume 250 miliónov eur. Ako dodal Bubla, predpokladané priemerné ročné prevádzkové náklady počas 30 rokov prevádzky novej UNB, v nominálnych hodnotách, sú 156 miliónov eur.

Tagy

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Rozumiem

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies

X