Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Patrónka je podľa MZ pre novú nemocnicu vhodná

MZ SR
SITA / Michal Burza

Poloha na Patrónke je pre novú Univerzitnú nemocnicu v Bratislave vyhovujúca. Uviedol to pre portál vZdravotnictve.sk hovorca Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR Peter Bubla.

„Na základe technických analýz poradcov z holandského TNO a fínskej Aalto university, ktorí sa dlhodobo venujú výstavbám nemocníc v Európe, je areál na Patrónke dostačujúci a vyhovujúci priestor na vystavanie novej univerzitnej nemocnice v Bratislave, čo potvrdili aj predbežné návrhy riešení uchádzačov,“ konštatoval Bubla.

V súčasnosti prebieha prvé kolo súťažného dialógu s uchádzačmi, ktorí splnili podmienky a boli vyzvaní na účasť. „K podpisu Koncesnej zmluvy môže dôjsť po ukončení súťažného dialógu, predložení finálnych ponúk uchádzačov a výbere úspešného uchádzača,“ dodal Bubla.

Odborná verejnosť aj politici vyčítajú lokalite Patrónky malú rozlohu, nedostatočný priestor pre kampus a nevyhovujúce podmienky pre výskum. „Poznamenávame, že projekt novej UNB nerátal s kampusom pre študentov a pokiaľ ide o výskum, ráta sa so spoluprácou v rámci biomedicínskeho vedeckého parku v areáli SAV na Patrónke,“ argumentoval Bubla.

Počet lôžok po zatvorení troch nemocníc bude dostatočný

Nová UNB má nahradiť v súčasnosti existujúce nemocnice na Kramároch, Starom Meste a v Ružinove. Predpokladaný počet lôžok je 880. Odvodený bol podľa Bublu na základe súčasnej a predikovanej produkcie nahrádzaných nemocníc v Bratislave.

„Pokles oproti dnešnému stavu vychádza z očakávaného nárastu obložnosti, čiže efektivity novej nemocnice a zároveň vyššieho využívania jednodňovej a ambulantnej zdravotnej starostlivosti. Z tohto pohľadu bude pohľad lôžok dostatočný pre potreby Bratislavy, širšieho regiónu aj špecializovaných pacientov z celého Slovenska,“ ubezpečil hovorca.

Rezort zdravotníctva vyčíslil náklady na výstavbu UNB v sume 250 miliónov eur. Ako dodal Bubla, predpokladané priemerné ročné prevádzkové náklady počas 30 rokov prevádzky novej UNB, v nominálnych hodnotách, sú 156 miliónov eur.

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
Dátum 24. novembra 2015 13:17Zdroj vZdravotnictve.sk
K téme ,

Odporúčame

Rozumiem

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...