Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Mária Patakyová
Foto: SITA/Diana Černáková
18. júla 2018 12:09 Ostatné od vZdravotnictve.skSITA

Patakyová: V zariadeniach pre seniorov nie je dostatočná kontrola

Kancelária verejného ochrancu práv spracúva zozbierané výsledky od kontrolných orgánov do správy, ktorá by mala byť dostupná na jeseň

Pozrieť sa na úroveň kontroly dodržiavania ľudských práv v zariadeniach sociálnych služieb so zameraním na seniorov je cieľom rozsiahleho celoslovenského prieskumu, ktorý sa rozhodla vykonať verejná ochrankyňa práv Mária Patakyová v rokoch 2017 a 2018.

Na tisícku zariadení je päť ľudí

Ako agentúru SITA informovala Michaela Pavelková z Kancelárie verejného ochrancu práv, z doteraz zozbieraných informácií vyplynulo, že napríklad ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny vykonalo kontrolu za posledné tri roky v priemere iba v ôsmich zariadeniach. To môže byť priamym dôsledkom toho, že ministerstvo má na vykonávanie kontrol zamestnaných iba päť ľudí.

Podľa údajov z minulého roka na Slovensku existuje 475 zariadení pre seniorov, 391 domovov sociálnych služieb a 222 špecializovaných zariadení.

S prihliadnutím aj na ostatné zariadenia sociálnych služieb, ktoré má ministerstvo kontrolovať, je preto málo pravdepodobné, že vykoná kontrolu vo väčšine zariadení.

Prípad zariadenia pre seniorov na Heydukovej ulici v Bratislave len dokazuje, že ak nie je zabezpečená dostatočná kontrola, je veľká pravdepodobnosť, že sa v mnohých zariadeniach nebudú dodržiavať ľudské práva,“ povedala verejná ochrankyňa práv.

Výsledky budú na jeseň

Verejná ochrankyňa práv oslovila príslušné kontrolné orgány, medzi ktoré patria napríklad Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR, vyššie územné celky, obce či Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou.

V dotazníku zbierala nielen informácie o počte kontrol, ale aj o spôsobe ich vykonávania. Zisťovala, ako sa kontroly plánujú, kto sa na nich zúčastňuje, aké sú ich výstupy a či sú zamerané aj na kontrolu dodržiavania ľudských práv v zariadeniach.

„Systém kontroly je na Slovensku rozdelený medzi niekoľko kontrolných orgánov. V prvom rade by na samotné zariadenia mali dohliadať ich zriaďovatelia a následne aj vyššie územné celky a ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny. Špecifické aspekty by mal kontrolovať Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou, regionálne úrady verejného zdravotníctva a okresné a krajské riaditeľstvá Hasičského a záchranného zboru. Je zrejmé, že orgány kontroly sú rôznorodé a navyše, zákonná úprava je v tomto prípade pomerne roztrieštená,“ konšatovala Patakyová.

Cieľom prieskumu verejnej ochrankyne práv je preto zistiť, ako a do akej miery v praxi funguje systém kontroly dodržiavania základných práv a slobôd seniorov v zariadeniach, aké časté sú tieto kontroly, na čo sa jednotlivé úrady zameriavajú, aké sú sankčné mechanizmy a podobne. Správa by mala byť dostupná na jeseň tohto roku.

Tagy

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

X