Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Parlament schválil poslaneckú novelu zákona o poskytovateľoch

Parlament, NR SR
Foto: SITA/Ľudovít Vaniher

Dôležitou úpravou, ktorú novela zavádza, je, že nezisková organizácia nezanikne hneď vtedy, ak si nesplní povinnosť odovzdať výročnú správu.

Parlament schválil novelu zákona o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti, ktorú predložili koaliční poslanci Štefan Zelník (SNS) a Tibor Bastrnák (Most-Híd).

„Zámerom tohto zákona bolo pomôcť neziskovým organizáciám, ktoré majú v predmete činnosti zdravotnú starostlivosť. Vieme dobre, že keď sa neziskové organizácie zakladali, štát do toho vkladal majetok, a to hnuteľný a nehnuteľný. Tento majetok je podľa súčasnej legislatívy prioritným majetkom a nie je možné s ním nakladať,“ povedal v pléne predkladateľ Zelník.

Pomôžu s nevyužitými nehnuteľnosťami

Ako pokračoval poslanec, v prípade nehnuteľného majetku existujú budovy, priestory, ktoré neziskové organizácie nedokážu využiť.

„Majú voľné priestory, odišli lekári, je tam voľná ambulancia, ale vzhľadom k tomu, že prioritný majetok podlieha veľmi prísnym legislatívnym pravidlám a nie je možné tento majetok prenajať, preto vychádzame v ústrety týmto zariadeniam, aby za veľmi prísnych podmienok, to je na maximálne päť rokov, mohli tento majetok prenajať so súhlasom dvoch tretín správnej rady, so súhlasom zakladateľov,“ vysvetlil.

Dôležitou úpravou podľa Zelníka je aj to, že nezisková organizácia nezanikne hneď vtedy, ak si nesplní povinnosť odovzdať výročnú správu.

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
Autor SITADátum 13. decembra 2017 11:50

Odporúčame

Rozumiem

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...

X