Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Lieky
Foto: Thinkstock
19. októbra 2017 14:43 Farmácia od SITASITA

Parlament posunul do 2. čítania novelu o rozsahu a podmienkach úhrady liekov

Znížiť by sa mal limit spoluúčasti pre zdravotne ťažko postihnutých z 25 na 12 eur za obdobie troch mesiacov. Niektorým skupinám sa však naopak limit zvýši.

Do limitu spoluúčasti by sa okrem liekov mali zahŕňať aj zdravotnícke pomôcky a dietetické potraviny. Zároveň sa znižuje limit spoluúčasti pre zdravotne ťažko postihnutých z 25 na 12 eur za obdobie troch mesiacov. Niektorým skupinám sa však naopak limit zvýši. Vyplýva to z novely zákona o rozsahu a podmienkach úhrady liekov, zdravotníckych pomôcok a dietetických potravín, ktorú parlament posunul do 2. čítania. Zdravotné poisťovne v súčasnosti vracajú niektorým skupinám poistencov doplatky za lieky na predpis. Ak pacient zaplatí viac, ako je limit spoluúčasti, peniaze mu zdravotná poisťovňa raz za štvrťrok vráti.

Ak lekár predpíše pacientovi dietetickú potravinu s doplatkom, ten sa mu započíta do limitu, rovnako sa mu započíta aj doplatok za zdravotnícku pomôcku či liek. „Ak teda pacient zaplatí viac, ako stanovuje limit, zdravotná poisťovňa peniaze automaticky vráti na účet alebo prostredníctvom poštovej poukážky. Pacienti nemusia o preplatenie žiadať, urgovať či odovzdávať doklady z registračnej pokladnice. Preplatenie peňazí za prekročenie ochranného limitu zabezpečí vždy zdravotná poisťovňa,“ informovala ešte v júli hovorkyňa rezortu zdravotníctva Zuzana Eliášová.

Úprava ochranných limitov

Po legislatívnom procese by zmeny mali začať platiť v budúcom roku. Ochranné limity sa menia aj u ostatných kategórií poistencov. Podľa materiálu u detí stúpne limit z 8 na 10 eur, pre starobných dôchodcov sa limit zvýši z 25 eur na 30 eur. Invalidní dôchodcovia, ktorí sú v súčasnosti spolu so starobnými v limite 25 eur, by po novom mali mať limit 12 eur. V prípade zdravotne ťažko postihnutých detí limit ostane na úrovni 0 eur, čiže poisťovňa im aj naďalej bude vracať všetky doplatky.

Úpravu limitov navrhlo v rámci medzirezortného pripomienkového konania ministerstvo financií. „Vzhľadom na rozšírenie limitov spoluúčasti aj na zdravotné pomôcky a dietetické potraviny je potrebné proporcionálne zvýšenie limitov spoluúčasti a výšku limitov spoluúčasti upraviť na 12 eur. Súčasne je potrebné upraviť limit spoluúčasti z 25 eur na 30 eur a z 8 eur na 10 eur,“ zdôvodnil rezort financií v zásadnej pripomienke.

Návrh zmien ochranných limitov pre pacientov:

Kategória

súčasný stav

návrh MZ SR

starobní dôchodcovia

25 eur

30 eur

invalidní dôchodcovia

25 eur

12 eur

ŤZP

25 eur

12 eur

deti do 6 rokov

8 eur

10 eur

ŤZP deti do 6 rokov

0 eur

0 eur

Tagy

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Rozumiem

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies

X