Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Parkovací systém v nemocniciach rezortu zdravotníctva sa zjednotí

Minister zdravotníctva Tomáš Drucker
Foto: SITA / Marek Mrviš

Po novom bude vyčlenených pre pacientov 70 % zo všetkých parkovacích miest, zvyšných 30 % pripadne pre zamestnancov.

Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR zjednocuje parkovací systém v nemocniciach a organizáciách, kde je zriaďovateľom alebo akcionárom. Informoval o tom v pondelok minister zdravotníctva Tomáš Drucker po spoločnom rokovaní so zástupcami občianskych aktivít proti spoplatneniu parkovísk pred nemocnicami pod názvom „Hore rampy bez platenia“.

Po novom bude vyčlenených pre pacientov 70 % zo všetkých parkovacích miest, zvyšných 30 % pripadne pre zamestnancov.

Rezort má dve alternatívy

Ministerstvo zatiaľ zvažuje dve alternatívy pre pacientov. Ako povedal Drucker, buď by mali pacienti zadarmo štyri hodiny parkovania a potom by platili nejaký paušálny poplatok. „Zhruba hovoríme do maximálne jedného eura až do konca dňa. Alebo druhý režim je, že by mali päť hodín zadarmo a po piatich hodinách by bolo spoplatnené parkovanie štandardným cenníkom,“ uviedol.

Do 1. júla tohto roka by mali na takýto systém parkovania prejsť všetky nemocnice ministerstva zdravotníctva, ktoré spravujú parkovanie vo vlastnej réžii. „Hovoríme o príspevkových organizáciách, akciových spoločnostiach. Zhruba do konca októbra by to mali byť neziskové organizácie, kde je ministerstvo zdravotníctva spoluzriaďovateľom a do konca roka sa chceme vysporiadať aj s našimi nemocnicami, kde máme partnerov, kde je potrebné ďalšie rokovanie,“ povedal Drucker.

Pre ostatných zostáva štandardný cenník

Minister upozornil, že naďalej bude fungovať systém parkovania pre ostatných návštevníkov parkovísk. „My hovoríme o statuse pacienta alebo doprovodu pacienta. Ak by na parkovisko prišla osoba, ktorá si ide v rámci občianskej vybavenosti vybaviť niečo iné, mimo nemocnicu a nie je jej poskytovaná zdravotná starostlivosť, pre tú bude platiť štandardný cenník parkovania,“ ozrejmil Drucker.

„Prejavujeme určitú radosť nad tým, že toto naše rokovanie je asi posledné rokovanie na takejto úrovni, pretože za pomerne krátku dobu sa nám podarilo dosiahnuť reálny výsledok,“ povedal po stretnutí zástupca aktivistov Miroslav Kollár.

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
Dátum 15. mája 2017 16:40Zdroj SITA
K téme ,

Odporúčame

Rozumiem

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...