Pacientske organizácie vyzývajú politikov k zmenám

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Pacienti_vyzva.jpg
Zľava: Martina Kuruczová, Katarína Fedorová, Jarmila Fajnorová, Maroš Havran vZdravotnictve.sk

Predstavitelia organizácií zastupujúcich pacientov predstavili výzvu budúcej vláde. Jej cieľom je začať širšiu diskusiu o zdravotníctve, ktorá sa zameria na potreby pacientov.

Zástupcovia pacientskych organizácií predstavili Výzvu pre budúcu vládu, v ktorej upozorňujú na tri oblasti, kde vidia potrebu zmien.

Ako uviedli na tlačovej besede, prvou je urýchlenie diagnostiky cez lepšie vzdelávanie. „Stretávame sa so situáciou, že ak sa pacient nedostane včas k správnemu špecialistovi, určenie správnej diagnózy môže trvať aj niekoľko rokov. To má následky pre pacienta, ale aj pre zdravotníctvo. Ide o roky liečenia inej diagnózy a o roky užívania iných liekov,“ konštatovala Jarmila Fajnorová zo Slovenského zväzu sclerosis multiplex.

Riešením je podľa nej systematické vzdelávanie pacientov, ale aj všeobecných lekárov o diagnózach, ktoré síce nepatria medzi najviac rozšírené, no zasahujú tisíce ľudí ročne.

„S komplikovanejšími diagnózami sa spravidla komplikuje aj postup, ako sa pacienti dostanú k liečbe. Systém je pre pacientov nepredvídateľný. Pacienti trpiaci rovnakým ochorením sa nie vždy dostanú k rovnakej liečbe. Navyše liečba, ktorá má trvať roky, sa môže skončiť po niekoľkých mesiacoch,“ dodala k druhej oblasti Katarína Fedorová zo Združenia pacientov s hematologickými malignitami.

Pacienti podľa nej potrebujú predvídateľný systém a liečbu dostupnú pre všetkých bez rozdielov.

Pacienti prichádzajú do kontaktu nielen so zdravotníctvom, ale aj s rôznymi sociálnymi službami. Tým by podľa organizácií pomohli jasné a transparentné kritériá, podľa ktorých štát posúdi a určí, kto má na čo nárok. „Bez rád od ľudí s podobným osudom by sa pacienti v systéme žiadostí, posudzovania, vybavovania a odvolávania stratili,“ upozornila Martina Kuruczová zo Združenia ojedinelých genetických ochorení.

„Cieľom výzvy je začať širšiu diskusiu o zdravotníctve, ktorá sa zameria na potreby pacientov. Vyzývame budúcu vládu, aby sa so zástupcami pacientov stretla za okrúhlym stolom a aby sme spolu s odborníkmi začali hľadať konkrétne riešenia,“ pomenoval ciele Maroš Havran zo združenia CML Life.

Podľa organizácií býva v diskusiách o stave zdravotníctva pravidelne opomínaný hlas pacientov. Politické strany by sa pri zostavovaní programového vyhlásenia a ďalšej politickej práci mali zamerať na oblasti, v ktorých pacienti vidia potrebu zmeny.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať