Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Ct_nou_kalavska.jpg
Foto: MZ SR
16. októbra 2018 13:17 Zdravotnícke zariadenia od vZdravotnictve.skSITA

Pacientov v NOÚ vyšetria pomocou nového CT prístroja najvyššej kategórie

Nový CT prístroj vrátane päťročného záručného servisu stál 1,79 mil. eur s DPH a bol financovaný z kapitálových výdavkov Ministerstva zdravotníctva SR

Do prístrojového vybavenia v Národnom onkologickom ústave (NOÚ) v Bratislave pribudol nový CT prístroj najvyššej, piatej kategórie.

Moderný počítačový tomograf na Rádiologickom oddelení NOÚ v utorok oficiálne uviedli do prevádzky ministerka zdravotníctva SR Andrea Kalavská a generálny riaditeľ NOÚ Tomáš Alscher.

Nový počítačový tomograf v rámci centrálneho obstarávania zabezpečilo Ministerstvo zdravotníctva SR (MZ SR).

Rýchlejšia a šetrnejšia diagnostika

„Ide o ďalší krok k skvalitneniu poskytovania zdravotnej starostlivosti na Slovensku. Pacienti v Národnom onkologickom ústave budú diagnostikovaní novým, moderným CT prístrojom, ktorý umožní rýchlejšiu a šetrnejšiu diagnostiku. Za kratší čas sa tak vyšetrí väčší počet pacientov. Rezort zdravotníctva investuje ročne viac ako 70 miliónov eur a v budúcom roku až 100 miliónov eur do obnovy prístrojovej techniky a priestorov v slovenských nemocniciach,“ uviedla v utorok ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská.

Ministerstvo zdravotníctva SR poskytlo prostriedky NOÚ aj na nový mamograf a moderný lineárny urýchľovač, ktorý bude inštalovaný do konca roka a v priebehu budúceho roka budú inštalované dva lineárne urýchľovače.

Pribudnú aj nové lôžka a takisto najmodernejšia magnetická rezonancia.

„NOÚ bude po tejto obnove absolútne špičkovo vybavené pracovisko. Rovnako podporujeme aj projekty zamerané na revitalizáciu priestorov,“ pokračovala Kalavská.

Rekonštruujú aj Rádiologické oddelenie

V súvislosti so zakúpením moderného prístroja pristúpil NOÚ aj k prístavbe a komplexnej rekonštrukcii existujúceho pracoviska.

Modernizácia priestorov v novootvorenej časti Rádiologického oddelenia zahŕňa aj novú vyšetrovňu, tri kabínky, kanylovňu, čakárne, recepciu a WC aj pre imobilných pacientov.

Nový prístroj vrátane päťročného záručného servisu stál 1,79 mil. eur s DPH a bol financovaný z kapitálových výdavkov MZ SR, rovnako aj prístavba nového CT pracoviska, ktorá si vyžiadala 350 tisíc eur s DPH.

„Ide o ďalší z moderných prístrojov, ktoré ministerstvo zdravotníctva obstaralo z celkového počtu 13 CT pre 11 slovenských nemocníc, pričom vďaka obstarávaniu a elektronickej aukcii sme ušetrili celkovo približne 15 miliónov eur v porovnaní s českými cenami, ktoré nemocnice môžu investovať do ďalších oblastí, kde ich pacienti či zdravotníci najviac potrebujú,“ povedal generálny tajomník služobného úradu MZ SR Jozef Ráž.

Zvýšenie kvality aj komfortu

Prístroj najvyššej kategórie, ktorý sa NOÚ podarilo získať po pätnástich rokoch, poskytne pacientom mnoho benefitov.

„Som presvedčený, že nový CT prístroj prispeje k zvýšeniu kvality poskytovania zdravotnej starostlivosti v NOÚ a zároveň zvýši komfort pre onkologických pacientov. Výhodou najnovšieho prírastku v materiálno-technickom vybavení nášho ústavu je výrazné zníženie radiačnej záťaže nielen pre pacientov, ale aj pre samotný zdravotnícky personál,“ zdôraznil generálny riaditeľ NOÚ Tomáš Alscher.

„Prístroj vďaka svojej hardvérovej a softvérovej výbave skráti skenovacie časy počas jednotlivých vyšetrení, čo redukuje artefakty a zvyšuje kvalitu obrazu a výrazne zníži radiačnú záťaž. Nové CT vďaka špeciálnej softvérovej výbave pomôže rádiológovi rýchlejšie vyhľadávať a porovnávať primárne nádorové lézie a metastázy. Zároveň sa budú môcť vykonávať nové typy vyšetrení, ako napr. perfúzia nádorových lézií, čo umožní porovnanie vaskularizácie ako obraz účinnosti liečby,“ zhodnotil nový CT prístroj primár Rádiologického oddelenia NOÚ Ivan Uhrin.

Tagy

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

X