Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Katarína Kafková
Katarína Kafková SITA / Marko Erd
19. augusta 2016 9:11 Zdravotníctvo od vZdravotnictve.skSITA

Pacientom sa nepozdáva znižovanie výdavkov pre rezort

Prezidentka Asociácie na ochranu práv pacientov Katarína Kafková upozornila, že návrh rozpočtu na budúci rok síce počíta s vyššími príjmami od ekonomicky aktívnych obyvateľov, zároveň však znižuje platby za poistencov štátu. 

V budúcoročnom rozpočte chýbajú podľa Asociácie na ochranu práv pacientov (AOPP) peniaze na investície do zdravotnej starostlivosti. Podľa prvého návrhu zákona o štátnom rozpočte celkové výdavky na zdravotníctvo klesnú oproti rozpočtu schválenému na rok 2016 o 130 miliónov eur.

Prezidentka asociácie Katarína Kafková upozornila, že vládny materiál síce počíta s vyššími príjmami od ekonomicky aktívnych obyvateľov, zároveň však znižuje platby za poistencov štátu.

Asociácia pritom už na začiatku roka upozorňovala, že v zdravotníctve chýbajú financie na zdravotnú starostlivosť. „Znižovanie výdavkov na zdravotníctvo nie je správny krok. V konečnom dôsledku na to doplatí najmä pacient. Štát by sa mal o svojich občanov postarať lepšie,“ konštatovala Kafková.

Nespoliehať sa na očakávania

Podľa prezidentky v tak dôležitom rezorte, akým zdravotníctvo je, by sa nemalo spoliehať len na očakávania. „Nový minister zdravotníctva pracuje rýchlo a správne identifikoval hlavné problémy zdravotníctva. Stále však neexistujú hotové analýzy, ako tieto problémy vyriešiť,“ dodala Kafková.

Aj keď sa začnú zmeny v zdravotníctve diať okamžite, výsledky podľa pacientov uvidíme najskôr až o rok alebo dva.

„Spoliehať sa preto na tieto ušetrené zdroje nie je správne,“ upozornila Kafková.

Dodatočné peniaze treba

Ako dodala, slovenskí pacienti už teraz doplácajú za svoju zdravotnú starostlivosť nadpriemerne.

Potvrdili to aj štatistiky OECD, podľa ktorých najviac peňazí z peňaženiek pacientov smeruje na doplatky za lieky a poplatky v ambulanciách. Dopláca sa však aj v nemocniciach.

„Ohrozujeme dostupnosť zdravotnej starostlivosti pre seniorov, zdravotne ťažko postihnutých, rodiny s deťmi a sociálne slabšie skupiny obyvateľov. Pre túto skupinu ľudí aj 10 eur navyše predstavuje veľkú finančnú záťaž,” apeluje Kafková.

Dodatočné finančné prostriedky v rezorte sú podľa nej potrebné aj na liečbu zriedkavých chorôb, či investície na modernizáciu nemocníc, aby pacienti mohli získať najlepšiu možnú liečbu.

Tagy

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

X