Pacientom pri sledovaní stavu pomáhajú mobilné aplikácie

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Mobil_liek
Foto: FreeImages.com

Z vyše 260 tisíc existujúcich mobilných aplikácií určených na sledovanie zdravotného stavu používa minimálne jednu približne 70 % pacientskych skupín na celom svete. Vyplýva to zo štúdie spoločnosti Deloitte.

„Väčšina členov oslovených pacientskych skupín, ktorí odpovedali v rámci štúdie, používa aspoň jednu aplikáciu zameranú na zdravie. Takmer tretina z nich používa mobilnú aplikáciu pravidelne a štvrtina príležitostne,“ uviedla Ľubica Dumitrescu, partnerka spoločnosti Deloitte zodpovedná za služby v oblasti zdravotníctva, farmaceutického a biotechnologického priemyslu.

Farmafirmám nedôverujú

Ako ďalej vyplýva zo štúdie, približne 76 % pacientskych skupín uviedlo, že pacienti majú „vysokú“ alebo „istú“ dôveru v aplikácie vyvinuté skupinami pacientov, ale iba 32 % z nich by to isté povedalo o aplikáciách vytvorených farmaceutickými spoločnosťami.

„Navyše 83 % pacientskych skupín uviedlo, že ich členovia by boli „ochotní“ alebo „trochu ochotní„ zdieľať osobné údaje zo svojej aplikácie so svojím špecialistom alebo lekárom primárnej starostlivosti, kým len 30 % z nich by bolo ochotných zdieľať svoje údaje s farmaceutickou spoločnosťou,” dodala Dumitrescu.

Zo všetkých mobilných aplikácií zameraných na zdravie, ktoré boli na celom svete uvedené na trh, len nepatrné percento z nich pochádza od farmaceutických spoločností. Pritom počet aplikácií farmaceutických spoločností sa za posledné tri roky strojnásobil z 305 v roku 2013 na 988 v roku 2016.

Medziročný nárast stiahnutí týchto aplikácií sa však rapídne spomalil zo 197 % medzi rokmi 2013 a 2014 na len 5 % medzi rokmi 2015 a 2016.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať