Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Lieky_rozne.jpg
Foto: Pixabay.com
11. mája 2016 8:00 Farmácia od vZdravotnictve.skSITA

Pacienti podali 3 400 hlásení o chýbajúcich liekoch

Podľa predbežných výsledkov projektu Nedostupné lieky sú najaktívnejší pacienti v Prešovskom kraji, kde na jednu lekáreň zapojenú v nahlasovaní pripadá 24 hlásení.

Pacienti za sedem mesiacov fungovania projektu Nedostupné lieky podali 3 400 hlásení o chýbajúcich liekoch. Projekt reaguje na obavy pacientov, ktorí sa nemôžu dostať k svojim liekom. Stojí za ním Slovenská lekárnická komora (SLeK) spolu s Asociáciou na ochranu práv pacientov SR (AOPP). Informovali o tom tvorcovia projektu.

Najaktívnejší sú podľa zverejnených informácií pacienti v Prešovskom kraji, kde na jednu lekáreň zapojenú v nahlasovaní pripadá 24 hlásení. Zatiaľ najčastejšie hlásené sú lieky na predchádzanie alebo liečbu krvných zrazenín.

Cieľom projektu je zozbierať informácie o opakovanej alebo dlhodobej nedostupnosti liekov na Slovensku. Od októbra minulého roka, kedy projekt začal, sa doň zapojilo 269 lekární.

Nedostupnosť liekov by mala riešiť vláda

„Prvé mesiace fungovania projektu nám ukázali, že o hlásenie chýbajúcich liekov je medzi pacientmi záujem. Oneskorený prístup k liečbe môže totiž viesť k závažným zdravotným komplikáciám a ohroziť život pacienta. Ako pacienti tiež očakávame, že nová vláda bude tento vážny problém s nedostupnosťou liekov konečne riešiť,“ konštatovala prezidentka AOPP Katarína Kafková.

Prezident SLeK Ondrej Sukeľ verí, že v najbližších týždňoch narastie počet zapojených lekární. „Pomôžu nám tak zozbierať jednoznačné dáta potvrdzujúce, ktoré lieky na Slovensku chýbajú. Budú aj základom pre diskusiu s novým vedením ministerstva zdravotníctva a ďalšími orgánmi o tom, ako túto situáciu riešiť,“ doplnil.

Nedostupné lieky môžu pacienti nahlasovať po celom Slovensku. Keď sa pacient v lekárni dozvie, že jeho liek nie je dostupný, požiada lekárnika, aby tento problém nahlásil do lekárenského informačného systému. Tento údaj je automaticky zaznamenaný a anonymne spracovaný. Po nahlásení lekárnik vystaví pacientovi potvrdenie s údajmi o lieku, ktorý v lekárni nenašiel.

Na projekte spolupracujú lekárne Dr. Max a spoločnosť Phoenix Zdravotnícke zásobovanie, a.s. Projekt finančne podporila Asociácia inovatívneho farmaceutického priemyslu.

 

Tagy

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Rozumiem

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies

X